Ziemniaki to najczęściej zjadane warzywo na świecie

Ziemniak to gatunek warzyw psiankowatych.  Roślina wywodzi się z ameryki południowej, do Europy przybyła dopiero w XVI wieku, aż z biegiem czasu stawał się coraz głównym składnikiem w daniach i to nie tylko w Europie, ale i sukcesywnie w Azji. Obecnie na ziemi jest czwartą rośliną na świecie najczęściej uprawianą. Wyróżniamy kilka odmian ziemniaków. 

Dobry zakup ziemniaków i ich uprawa

hurtownia ziemniaków mytychNa dietę przeciętnego mieszkańca ziemi szacuje się około 30 kilogramów ziemniaków rocznie. Dlaczego tak jest? A no, to najczęściej spożywane warzywa na świecie, są bardzo tanie i pożywne, a do tego smaczne. Ziemniaki są bardzo sycące i można z nich zrobić wiele potraw, przykładowo najczęściej spożywane frytki, ziemniaki pieczone, niezwykle zdrowe notabene, ziemniaki w mundurkach, ziemniaki gotowane, do sałatek, puree ziemniaczane, dodatkowo, my Polacy, dajemy sporo ziemniaków do zupy, aby była pożywna. poza tym ziemniaki zawierają sporo potasu, oczywiście, tylko i wyłącznie pieczone w skórce lub takie gotowane w mundurkach, to najbardziej pożywne dania. Istnieje wiele odmian ziemniaków, jednak najczęściej w Polsce uprawiane są te o żółtym miąższu. Istnieją również ziemniaki o miąższu fioletowym, różowym i pomarańczowym. Polska jest w czołówce jeżeli chodzi o produkcję i eksport ziemniaków do krajów unii Europejskiej. Dobre ziemniaki da się kupić niemal wszędzie, najlepiej jednak kupić bezpośrednio u rolnika, bądź w hurtownia ziemniaków mytych. Ziemniaki nie mają dużych wymagań glebowych, oczywiście co nie znaczy, ze nie jest dla nich gleba istotna. Gleba i nawóz są bardzo istotne, zwłaszcza nawóz bogaty w Potas. największymi producentami ziemniaków są Chiny, Indie oraz Rosja. Polski krajowy rejestr podaje, że istnieje ponad 120 odmian ziemniaków. Ziemniaki dzieli się na uprawy wczesne, średnio wczesne i średnio późne i późne oraz bardzo wczesne. oczywiście nie wszystkie odmiany są smaczne do jedzenia, niektóre są bardzo mączyste, które nadają się tylko i wyłącznie na pasze dla świń, chociaż tez nie wszystkie odmiany. 

Ziemniaki są bardzo zdrowe, jeżeli oczywiście mamy odpowiednią i smaczną odmianę. Ziemniaki również sa wykorzystywane do produkcji alkoholu wysokoprocentowego, ponadto ziemniak jest bardzo ważna roślina pastewną, poszczególnymi odmianami karmi się zwierzęta. ziemniak w Polsce od wielu stuleci jest bardzo cenionym warzywem, dlatego posiada nawet pomnik w dwóch miejscowościach. Jeden z nich to pomnik pyry w poznaniu, zaś drugi to pomnik ziemniaka w Biesiekierzu.