Zastosowanie łączników elastycznych

Współczesny przemysł opiera swoje funkcjonowanie na przesyłach mediów zapewniających sprawne funkcjonowanie. Dystrybucja odbywa się za pomocą rurociągów i różnego rodzaju innych kanałów przesyłowych. Ale to nie tylko przesył surowców zapewnia funkcjonowanie zakładów. To również odprowadzanie gazów i spalin z silników maszyn. Dzięki kanałom wentylacyjnym możemy cieszyć się świeżym powietrzem w domu, miejscu pracy, w sklepie itd. Wszystkie te rurociągi nie będą w stanie działać sprawnie bez odpowiednich połączeń ich elementów. Służą do tego łączniki (króćce) elastyczne, które oprócz funkcji łączącej niwelują wzajemne drgania.

Wszechstronne zastosowanie łączników elastycznych

Łącznik elastycznyJak już wspomniano, funkcjonowanie każdego dużego zakładu produkcyjnego oraz małej firmy wytwórczej opiera się na sprawnym działaniu jakiegoś kanału przesyłowego. Łącznik elastyczny montowany jest na połączeniu maszyny z rurociągiem. Zapobiega przenoszeniu drgań i wibracji z urządzenia na system rur chroniąc go przed rozpadem. Właściwości materiałów, z których są zbudowane łączniki elastyczne zapewnią skuteczną ochronę przed drganiami i świetnie uszczelnią połączenia. Łączniki elastyczne powstają z taśm AMT zbudowanych z blach nierdzewnych, ocynkowanych, kwasoodpornych połączonych ściśle z materiałami elastycznymi. Elastyczne komponenty taśm AMT to silikon, teflon, neoprem, różne elastomery EPDM oraz PCV. W zależności od użytych materiałów uzyskuje się łączniki odporne na bardzo wysokie temperatury. Są one używane do odprowadzania spalin, przy trybunach z gorącymi gazami itd. Łączniki elastyczne znajdują zastosowanie również w przemyśle cementowniczym i wapienniczym przy przesyłach materiałów sypkich. Jeżeli jest przesyłane medium ścierne ( fantazyjne ) mogą być wzmocnione blachami na powierzchniach elastycznych. Są wykorzystywane również w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i papierniczy m. Dobitnym przykładem użycia łączników elastycznych jest domowa sieć wodociągowa. Na złączach rur widzimy białe łączniki elastyczne z PCV. Ale najszersze zastosowanie mają łączniki elastyczne w budowie sieci wentylacyjnych i nawiewowych. Tam ich rola obecnie jest największa. Zapewniają szczelność i cichą pracę urządzeń wentylacyjnych. Przybierają kształty owalne bądź prostokątne. Mogą być produkowane na zamówienie pod odpowiedni kształt i wielkość.

Szybki rozwój przemysłu i ogólnie linii przesyłowych determinuje zapotrzebowanie na łączniki elastyczne. Są wykorzystywane bardzo wszechstronnie. Są np.w każdej instalacji z silnikiem spalinowej.Mowa tu o samochodach i ich układach wydechowych. Znajdziemy je na maszynach stolarskich jak łączą urządzenie z odciągiem. Nie sposób opisać wszystkich zastosowań. Wyobraźnia może nam tylko odpowiadać, że tan gdzie maszyna i przesył rurami czegokolwiek tam musi być zamontowany łącznik elastyczny.