Zalety sprężyn naciskowych

Sprężyny to elementy o szerokim zastosowaniu w różnych dziedzinach. Sprężyny są znane ludzkości od setek lat i używane w wielu konstrukcjach jako element połączeń sprężystych. Wysoka jakość sprężyn jest wynikiem użytych do jej produkcji materiałów. Rozładowanie siły typowej dla działania sprężyn widoczne jest w mechanizmie pierwszych łuków. Mechanizm ten był również wykorzystywany w rozmaitych pułapkach na zwierzęta. 

Zastosowanie sprężyn naciskowych

gruba sprężyna naciskowaWszystkie elementy konstrukcji maszyn muszą być produkowane według norm, których spełnienie jest wymagane, aby część została dopuszczona do użytku. Sprężyny możemy podzielić ze względu na to z jakiego materiału są wykonane: sprężyny zwijane za zimno (grubość 0,2 – 12 mm) i sprężyny zwijane na gorąco (13 – 50 mm). Oprócz tego dzieli się je ze względu na konstrukcję i zastosowanie. Najczęściej używanymi rodzajami sprężyn są: sprężyny naciągowe, naciskowe z drutu, śrubowe i skrętne. Gruba sprężyna naciskowa śrubowa o dużej długości w stosunku do średnicy mogą ulegać w trakcie pracy wyboczeniu. Żeby zapobiec temu zjawisku sprężynę należy umieścić w otworze lub na pręcie. Przy umieszczeniu sprężyny w otworze należy pamiętać o pozostawieniu luzu pamiętając że pod obciążeniem średnica sprężyny się powiększa. Wyboczeniu sprzyja nieosiowe przyłożenie siły. Dla umożliwienia osiowego przyłożenia, obciążenie końcowe zwoju zwija się bez odstępów i szlifuje na płasko. Powszechnie spotykane było działanie sprężyn płaskich, polegające na użyciu siły mocno napiętych desek do wyrzucania pocisków i kul. Ich podstawowa cechą jest możliwość odkształcenia w wyniku działania siły zewnętrznej. Odkształcenie posiada kształt odkształcenia sprężystego. Posiadają one ogromną pojemność energetyczną. Sprężyny znalazły swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, np. w rolnictwie, górnictwie, przemyśle chemicznym, maszynowym, budowlanym i energetycznym.  

Czasami nie zdajemy sobie sprawy jak wiele sprężyn jest wokół nas. Spotykam je w zegarkach, długopisach i innych przedmiotach codziennego użytku. Innego typu sprężyny są wykorzystywane w przemyśle kolejowym, gdzie muszą one być wytrzymałe i w odpowiednim rozmiarze. Pod względem działania wyróżniamy sprężyny: naciskowe, naciągowe i skrętowe. Ze względu na kształt dzielimy je na: walcowe, baryłkowe, stożkowe lub klepsydrowe. W branż trudniącej się produkcją sprężyn konkurencja jest nie mała. Wiele firm oferujących dobrej jakości produkty ma bazę swoich stałych odbiorców związanych z różnymi gałęziami przemysłu.