Zalety nowych domów szeregowych

Specyfikę domów szeregowych można najtrafniej scharakteryzować jako dom jednorodzinny w bloku. Takie segmenty zapewniają komfort zbliżony do mieszkania w domu wolnostojącym, a jednocześnie nie pozwalają na pełną swobodę, ponieważ mamy za ścianą sąsiada. Jedne osoby uważają takie domy za rozwiązania optymalne, inne nie wyobrażają sobie życia w domu szeregowym. Zdań jest tyle, ile jest osób, a decyzję należy podjąć samodzielnie. Warto ją jednak podejmować po zapoznaniu się z zaletami oraz wadami takich domów.

Czy warto kupić dom szeregowy?

nowe domy szeregowe - toruńNiewątpliwą zaletą domów szeregowych jest niższy koszt inwestycji, jaki przypada na jeden segment, niż ma to miejsce w przypadku domów wolnostojących. Oprócz tego wiąże się to z mniejszymi kosztami zakupu działki, ponieważ domy szeregowe można postawić na parceli o znacznie mniejszej powierzchni, niż ma to miejsce w przypadku domów wolnostojących. Koszty uzbrojenia terenu, jak i doprowadzenia mediów są na zbliżonym poziomie, jednak w przypadku domów szeregowych rozkładają się na kilku, a nawet kilkunastu inwestorów. Jeżeli planujemy kupić nowe domy szeregowe – toruń jest odpowiednim miastem. Tańsza w tym przypadku jest również eksploatacja oraz konserwacja nieruchomości wspólnej, w tym koszt sprzątania, koszt konserwacji przyłączy mediów, a nawet koszt wywożenia śmieci. Domy szeregowe nie są to mieszkania w bloku i jest to główna zaleta. Stwarzają one komfort mieszkania zbliżony do budynków wolnostojących. W praktyce w takich domach salon zazwyczaj mieści się na parterze, a sypialnie na piętrze. Dużym atutem jest także posiadanie ogródka. Jest to uzupełnienie segmentu, które sprawia, że czujemy się jakbyśmy mieszkali w domu poza miastem, mimo zamieszkiwania na osiedlu. To, co dla jednych osób jest zaletą, dla innych może być wadą. Nie można bowiem zmienić wyglądu zewnętrznego domu szeregowego, jego wielkości, układu wnętrza ani rozplanowania funkcji poszczególnych pomieszczeń.

Zabudowy szeregowe zazwyczaj są zlokalizowane w miastach, co zapewnia łatwiejszy dostęp zarówno do sieci komunikacyjnej, jak i miejskiej infrastruktury, takiej jak sklepu, szkoły czy przedszkola. Domy szeregowe niejednokrotnie są elementem koncepcji architektonicznej danej dzielnicy podmiejskiej oraz osiedli o niskiej zabudowie. Jakość dróg, chodników i oświetlenia ulic w takim przypadku jest wyższa, niż na osiedlach domów jednorodzinnych zlokalizowanych poza miastami. Doceniana jest też infrastruktura rekreacyjna, jak baseny w okolicy czy ośrodki sportowe.