Zakup kasy fiskalnej

Rozpoczynając własną działalność gospodarczą, musimy być świadomi, że czeka nas podejmowanie wielu decyzji, tych ważnych i mniej ważnych. Jedną z nich jest zakup kasy fiskalnej, którą muszą posiadać prawie wszyscy podatnicy. Na rynku znajdziemy wiele modeli, jednak istnieją pewne kwestie, na które należy zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Jak wybrać dobrą kasę fiskalną?

polecana kasa fiskalna z mazowieckiegoCo roku obowiązek posiadania kas fiskalnych obejmuje nowe grupy zawodowe, dlatego jeżeli rozpoczynasz działalność gospodarczą musisz sprawdzić, czy jesteś zobowiązany do zakupienia kasy fiskalnej. Warto wiedzieć, że do ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej nie są zobowiązani przedsiębiorcy, których przychód nie przekroczył 20 000 zł netto w roku podatkowym. Jednak do ewidencji za pomocą kas fiskalnych zobowiązani są wszyscy podatnicy, którzy oferują świadczenie takich usług, jak na przykład przewóz pasażerski w komunikacji samochodowej, badania i przeglądy techniczne pojazdów, wymiana opon lub kół w pojazdach silnikowych i motorowerach, naprawa pojazdów silnikowych i motorowerów, usługi prawnicze, doradztwo podatkowe, opieka medyczna świadczona przez lekarzy i lekarzy dentystów, usługi świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym sezonowo oraz catering, a także usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne. Jak widać, posiadanie kasy fiskalnej jest dosyć powszechnym obowiązkiem wśród przedsiębiorców. Jeśli interesuje nas polecana kasa fiskalna z mazowieckiego, przez zakupem należy zapoznać się z zagadnieniem parametrów kas i ich rodzajami. Zasadniczo urządzenia fiskalne można podzielić na kasy fiskalne i drukarki fiskalne. Wśród kas fiskalnych wyróżniamy kasy jednostanowiskowe, przenośne, systemowe oraz komputerowe. Z kolei te drugie są urządzeniami przyłączanymi do komputera z odpowiednio zainstalowanym programem magazynowym. Najczęściej są wykorzystywane w firmach, w których wystawiane są faktury VAT. Drukarki fiskalne w sposób samodzielny nie mogą drukować paragonów. Decydując się na drukarkę z papierowym zapisem kopii paragonu, istotny również będzie mechanizm drukujący, który można podzielić na mechanizm igłowy i termiczny. W każdej kasie fiskalnej sprzedaż odbywa się na podstawie zaprogramowanych kodów. Kody mogą być ogólne, które wyznaczają daną grupę towarów pod konkretną nazwą, do której przypisana jest odpowiednia stawka podatku VAT, a także kody szczegółowe określające precyzyjnie nazwę każdego towaru z ceną sprzedaży i podatkiem VAT. Sprzedaż za pomocą kodów szczegółowych odbywa się na podstawie podaniu kasie numeru kodu przez jego ręczne wpisanie lub czytnik kodów.

Wybór kasy fiskalnej nie należy do najłatwiejszych zadań. Zastanawiając się nad danym modelem, warto przeanalizować nasze oczekiwania i potrzeby. Wtedy też będziemy wiedzieli na co zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni jej model. Cena to także ważny aspekt. Jej wysokość często świadczy o jakości danego urządzenia, jednak nie zawsze.