Zabezpieczający gumowy przepust kablowy

Któż nie zna kłopotu, jakim jest łamiący się kabel? Prawdopodobnie każdy przynajmniej raz w życiu miał tego typu problem. Guma, która otula przewód, jest miękka i elastyczna, ale czasem jej wyeksploatowanie sprawi, że kabel zostanie mimo wszystko uszkodzony. Zwykle oznacza to problem z działaniem sprzętu, którego praca może być przerywana. W najgorszym przypadku urządzenie nawet się nie uruchomi. Są jednak skuteczne rozwiązania.

Gumowy przepust kablowy wysokiej jakości

wysokojakościowy przepust kablowy gumowyKabel jest elementem każdego urządzenia elektrycznego, który zapewnia stały dostęp do energii, która zasila mechanizm sprzętu. Powlekany jest najczęściej tworzywem sztucznym wykonanym z gumy, dzięki czemu nie przewodzi prądu, który mógłby narazić osobę korzystającą z urządzenia na ryzyko utraty zdrowia. Według definicji międzynarodowego słownika elektrotechnicznego kabel jest to zespół składający się z jednej lub kilku żył mających indywidualne pokrycie z warstwy ochronnej na skręconych żyłach oraz z osłon ochronnych. Polska definicja jest jednak nieco bardziej przejrzysta, bo mówi o wyrobie przemysłowym składającym się z jednej lub kilku żył w powłoce ochronnej. Każde z tych elementów należałoby dodatkowo zabezpieczyć. Skuteczny może okazać się wysokojakościowy przepust kablowy gumowy. Jest to element umożliwiający przejście kabla przez ścianę lub obudowę urządzenia elektrycznego. Jednocześnie, dzięki niemu umożliwia się ochronę kabla przed ewentualnym tarciem mogącym doprowadzić do uszkodzenia jego powłoki. Tego typu rozwiązanie może również efektywnie uszczelnić przewód, zapobiegając jego poruszaniu. W przypadku urządzeń mechanicznych dławik, bo tak nazywa się też przepust, uniemożliwi dopuszczenie do uszkodzeń mechanicznych kabla w przypadku kontaktu z czasami nieco ostrymi krawędziami metalowej obudowy sprzętu elektrycznego. Kolejną zaletą jest fakt, że przepust kablowy uniemożliwia lub utrudnia wyrwanie przewodu, które doprowadziłoby do konieczności naprawy. Jeśli chodzi o zastosowanie tego typu elementu w domu, warto rozważyć zamontowanie go w ścianie za pomocą zalania betonem. Dzięki takiemu zastosowaniu z całą pewnością uszkodzenie przepustu dla kabla nie będzie możliwe.

Przepusty najczęściej wykonywane są z gumy, a nieco rzadziej z tworzyw sztucznych lub metalu. W specjalistycznych zastosowaniach tego typu element może służyć również jako część izolacyjna ze względu na posiadanie takich cech jak wodoszczelność, a także odporność na działanie zróżnicowanego, wyjątkowo wysokiego albo niskiego ciśnienia.