Wykorzystanie solidnych płyt warstwowych

Możliwe zastosowania płyt warstwowych wykonanych z rdzeniem poliuretanowym PIR w zakresie budowlanym są bardzo zróżnicowane. Mogą być wykorzystywane jako ściany zewnętrzne oraz wewnętrzne, jako dachy obiektów przemysłowych, pawilonów handlowych i wielu innych. Oprócz tego stosowane są w obiektach, które służą do przechowywania żywności, w mroźniach czy w chłodniach, na przykład w zakładach przetwórstwa spożywczego. Co jeszcze warto wiedzieć na temat dostępnych na rynku płyt warstwowych?

Powszechne zastosowania płyt warstwowych PIR

solidne płyty warstwowe pirPłyty wykonane z rdzeniem PIR wyróżniają się podwyższonymi parametrami ogniowymi, co powoduje zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Oprócz tego mają one doskonałe właściwości izolacyjne, termiczne oraz akustyczne, a także stosunkowo niski współczynnik przewodzenia ciepła. Warto wybierać wyłącznie solidne płyty warstwowe pir. Jako okładziny może być stosowana blacha stalowa ocynkowana oraz powlekana powłokami organicznymi. Stanowią one osłonę rdzenia wykonanego ze sztywnej piany. Zastosowanie płyt pozwala na znacznie szybsze budowanie obiektów, zwłaszcza magazynowych, biurowych czy przemysłowych. Należy jednak pamiętać, że nie są one materiałem konstrukcyjnym, a jedynie osłonowym i są przykręcane do stalowego szkieletu. Najczęściej stosowane są płyty warstwowe ścienne oraz na dachy domów. Wynika to z dobrej izolacji cieplnej, jak również odpowiedniego poziomu efektywności energetycznej. Płyty tego typu wyróżniają się zamkniętą strukturą komórkową, co sprzyja zmniejszaniu poziomu poboru energii niezbędnej do ogrzania pomieszczeń. Dodatkowo zwiększa poziom odporności ścian oraz dachu na wnikanie wody czy wilgoci. Zastosowanie tego rozwiązania pozwala na wykonywanie montażu w krótkim czasie, jednocześnie zapewniając znaczną powierzchnię krycia. Płyty poliuretanowe są wykonywane z zastosowaniem poliuretanów i określane skrótem PIR.  W przypadku warstwowych płyt PIR rdzeń stanowi pianka poliuretanowo-izocyjnaurowa.

W przypadku płyt PIR w czasie produkcji wykorzystywana jest znaczna ilość izocyjnanu, dzięki czemu płyty warstwowe z takim rdzeniem są nieco droższe, jednakże jednocześnie stanowią solidną izolację cieplną oraz zapewniają dłuższą reakcję na działanie ognia. Największe wymogi są stawiane w przypadku płyt warstwowych dachowych oraz elewacyjnych. Powinny być one wodoszczelne, odporne na zaleganie na nim śniegu oraz działania wiatru. Istotna jest również kwestia izolacyjności cieplnej. Dlatego w czasie wyboru płyt warto kierować się takimi parametrami.