Wybór grilla gazowego nie taki prosty

 

Kiedy panujey kupić gill gazowy to nie tylko cenę powinniśmy wziąć pod uwagę. Jest szereg wielu innych cech, które powinien posiadać grill, aby potrawy były dobrze wypieczone, a użytkowanie jego było wygodne i nie sprawiało problemów

Grill gazowy, ale który?

grill gazowy - cenaJedną z najważniejszych cech grill gazowego jest jego budowa, w której możemy wyróżnić ruszt, aromatyzer i palniki. To najważniejsze elementy budowy, które wpływają na moc pieczenia oraz użytkowanie grilla gazowego. Grill powinien mieć również pokrywę, która pomoże utrzymać stałą temaperaturę podczas pieczenia. Również materiał, z którego zbudowany jest grill ma znaczenie. Możemy wybierać spośród grilli żeliwnych lub stalowych. Grille żeliwne mają większą moc, dzięki temu możemy otrzymać wyższą temperaturę. Do zalet grilli ze stali nierdzewnej jest dłuższy okres gwarancji oraz dłuższa trwałość. Wybierając idealny grill zwróćmy uwagę na budowę rusztu. Dobrze, aby była prosta, co ułatwi mycie i konserwację grilla. Grille, które mają małe odległości pomiędzy żeberkami rusztu sprawią, że mniejsze kawałki jedzenia nie będą spadały z rusztu na dno grilla. Spadanie kawałków jedzenia na dno grilla utrudnia czyszczenie przez przypalone resztki jedzenia. Tak samo trzeba zwócić uwagę jaką wielkość ma aromatyzer umieszczony pomiędzy rusztem a palnikami. Jeśli jest on na całej szerokości rusztu, otrzymamy aromatyczne dania, gdyż spływający tłuszcz i soki parują i unoszą się nad pieczonym jedzeniem nadając mu charakterystyczny smak i aromat. Jeśli aromatyzer umieszczony jest tylko pod częścią rusztu aromat będzie słabszy albo będzie obecny tylko na części grillowanego jedzenia. Reszta soków, które będą skapywały na dno grilla mogą doprowadzić do zabrudzenia palników, co znowu będzie przeszkadzało i wymagało czyszczenia. Palniki grilla gazowego powinny być dużej średnicy aby możliwie jak najlepiej opiekać mięso z każdej strony. Grill gazowy – cena, tu zależnie od dodatkowych elementów takiego grilla ceny oscylują w granicach od 100 zł do nawet 19 tysięcy. Wszystko zależy oczywiście od wielkości grilla, jego elementów dodatkowych, wielkości butli, do jakiej jest przystosowany grill oraz innych dodatków dołączanych do zestawu oraz mocy i ilości palników.

Jak widać zakup grilla może zmienić nasze podejście do grillowania i sprawić, żę będzie to przyjemność ale też może spowodować to, że grill będzie wymagał częstego czyszczenia. To zaś raczej nie bedzie przyjemnością i sprawi, że nie będziemy chcieli zbyt często używać grilla dlatego ważne aby wybrać optymalny grill.