Wybieramy fotografa ślubnego

Ślub to jeden z najważniejszych dni w naszym życiu. Próbujemy zorganizować go idealnie i doprowadzić do perfekcji w najdrobniejszym szczególe. Istotne jest wszystko. Skupiamy się na stylu i kolorystyce. Wybieramy kwiaty, serwetki, zastawę i inne detale. Jednym z najważniejszych punktów jest wybór sukienki ślubnej, orkiestry oraz fotografa. To zwykle jedne z pierwszych ustaleń tuż po rezerwacji sali weselnej. Jednak to, co na dłużej pozwoli nam zatrzymać ten piękny dzień, to zdjęcia. Dlatego rola fotografa podczas uroczystości ślubnej jest bardzo ważna.   

Ważna rola fotografa ślubnego

fotograf ślubnyDawniej wyboru po prostu nie było. Jeden fotograf w najbliższej okolicy musiał wystarczyć. Wykonywano głównie portrety i zdjęcia z samej ceremonii. Dziś rozpoczynamy fotografowanie z samego rana. Upamiętniamy przygotowania – jak wizyta u kosmetyczki, fryzjera, błogosławieństwo. Dlatego fotograf ślubny musi mieć odpowiedni charakter. Najlepiej, gdy jest to osoba otwarta i kontaktowa, ale zarazem dyskretna. Dobry fotograf nie rzuca się w oczy nikomu – ani parze młodej, ani gościom. Jego otwartość pozwala przełamać lody, gdy przychodzi fotografować do naszego własnego domu. Zdjęcia podczas ceremonii w kościele wymagają z kolei od niego elegancji, powagi, dyskrecji. Musi być też świetnie zorganizowany, aby wszędzie zdążyć przed młodą parą. Jego celem jest uchwycić ich we wszystkich momentach, więc musi znajdować się niemal krok przed nimi przez cały czas. Gdy po kościele czas na zabawę, także jego zadaniem jest sprawnie przedostać się na salę, gdzie uwieczni przyjazd państwa młodych, powitanie chlebem i solą, życzenia od gości. W trakcie zabawy jest zawsze w kulminacyjnych momentach, jak oczepiny, podziękowania dla rodziców czy krojenie tortu, ale krąży wokół zebranych przez cały czas, uchwytując tańczące pary, toastujące grupy, rozmawiające rodziny. To czasem taki dobry duch uroczystości. Ważne są jego umiejętności, doświadczenie, wyczucie estetyki, ale też osobowość i styl pracy. Warto skorzystać z osób poleconych lub takich, które szczególnie przekonały nas swoimi dotychczasowymi pracami.

Wybór fotografa ślubnego wbrew pozorom jest ważny dla młodej pary. To właśnie ta osoba będzie za nimi kroczyła przez tę ważną dobę tuż za nimi. To od niego zależy, jak zostanie zapamiętany ten ważny dzień. Szukajmy więc osób otwartych, ale dyskretnych, solidnie pracujących, kontaktowych, potrafiących dostrzec szczegóły. Dobry fotograf ma też wyczucie wobec swojego klienta. Zrozumie, co mu się podoba, a wtedy fotografie ślubne będą idealne.