Wędkowanie w wodzie morskiej

Nie od dziś wiadomo, że wędkarstwo potrafi naprawdę mocno wciągnąć. Wielu z Państwa wydawać się może, że na rybach jest bardzo nudno ponieważ nie robi się praktycznie nic i godzinami wpatruje się w spławik. Natomiast trzeba się samodzielnie przekonać o tym, że w rzeczywistości wcale nudno nie jest. W szczególności nie ma mowy o nudzie podczas łowienia drapieżników będąc na łodzi na otwartym morzu. Gdy raz sprawdzimy jak świetna jest to przygoda to z pewnością będziemy chcieli wkrótce ją powtórzyć.

Łowienie dorszy w Bałtyku

połów dorszaBałtyk należy do mórz o stosunkowo niskim poziomie zasolenia. Są to idealne warunki do rozwoju wielu gatunków ryb. Wszędzie tam gdzie znajduje się dużo tak zwanych ryb spokojnego żeru to zawsze pojawia się również mnóstwo drapieżników. Ta zasada tyczy się zarówno rzek czy stawów jak również i jezior oraz mórz. W przypadku tych ostatnich jest tak, że najbardziej aktywnymi drapieżnikami są dorsze. W szczególności tak jest w przypadku Morza Bałtyckiego. Od jakiegoś czasu łowienie dorszy stało się bardzo popularnym hobby. Połów dorsza może się odbywać z molo, brzegu czy też z łodzi. Oczywiście nie trzeba być specjalistą od wędkowania by dowiedzieć się, że najlepsze efekty można uzyskać po wypłynięciu na otwarte morze. Jednak jeśli sami posiadamy łódkę to nie będzie zbyt dużej szansy na to, że wypłyniemy samodzielnie i złowimy mnóstwo dorszy. Konieczne jest bowiem dokładne poznanie morza i miejsc, w których takie ryby mogą przesiadywać. Wbrew pozorom nie jest to czynność zbyt prosta. Ostatnimi czasy działają jednak w wielu nadbałtyckich miastach takie firmy, które oferują nam uczestnictwo w wyprawie wędkarskiej. Firmy te praktycznie codziennie wypływają ze swoimi klientami na otwarte morze. Sternicy doskonale znają miejsca w których można poszukiwać dorsza. Dzięki uczestnictwie w takiej wyprawie będzie bardzo duża szansa na to, że złowienie dorsza będzie skuteczne. Z całą pewnością z brzegu, samodzielnie nie uda nam się złowić okazów tak dużych jak w przypadku uczestniczenia we wspomnianej wyprawie.

Do łowienia dorszy najczęściej używa się metody określanej jako trolling. Polega ona na zarzuceniu wędki z tyłu łodzi i ciągnięciu przynęty znajdującej się w toni. W zasadzie metoda ta jest swego rodzaju metodą spiningową ale różnica polega na tym, że ruchy korbką kołowrotka wykonywane są wówczas gdy już ryba jest zacięta. Bardzo dużo firm oferujących zorganizowanie wyprawy wędkarskiej posiada już wszystko co w tej wyprawie będzie potrzebne. Łącznie z niezbędnymi przynętami i akcesoriami.