Szybkie i dobre przygotowania do matury

Majowe egzaminy coraz bliżej. Nauczyciele, rodzice jak i my sami wymagamy od siebie coraz więcej, a czasu coraz mniej. Przed chwilą była studniówka, a teraz ślęczymy z nosem w książkach. Siedzimy nad książkami, tekst rozmazuje się przed oczami i zawarte w nim informacje powoli tracą sens. Zadania, które wcześniej nie sprawiały problemu teraz są nie do rozwiązania. Zmęczenie i stres źle wpływają na proces zapamiętywania i przyjmowania nowych informacji. To znak, że umysł potrzebuje wsparcia w tym trudnym i nerwowym okresie. 

Jak przygotuję się do tegorocznej matury?

jak dobrze przygotować się do maturyZadajemy sobie pytanie: jak dobrze przygotować się do matury? Matura wiąże się z przystąpieniem do przynajmniej czterech egzaminów pisemnych i dwóch ustnych.  Panika i stres przed rozpoczęciem nauki w niczym nie pomagają, a nawet pogarszają całą sytuację. Najważniejsze jest stworzenie dobrego planu. Nie planuj pracy tak, aby przez długi okres czasu powtarzać ten sam temat. Najgorsze, co można zrobić to odłożyć naukę na ostatni dzwonek. Systematyczna nauka z odpowiednim wyprzedzeniem oszczędzi nam nerwów i pozwali na lepsze przyswojenie materiału. Samo zrobienie starannych notatek to dopiero połowa sukcesu. Na egzaminach jest potrzebne praktyczne wykorzystanie wiedzy. Warto jest rozwiązywać arkusze maturalne z poprzednich laty, aby nabrać praktyki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozwiązać kilkanaście arkuszy zawczasu, a przecież praktyka czyni mistrza. Oprócz sprawdzenia swojej wiedzy zapoznasz się ze sposobem formułowania poleceń. Dzięki temu będziesz wiedzieć jak podejść do danego zagadnienia. Po rozwiązaniu testu sprawdź swój wynik – będziesz wiedział jakie postępy robisz. Wielu uczniów korzysta z korepetycji, fakultetów i zajęć dodatkowych prowadzonych w szkołach. Nie ma nic złego w poszukiwaniu pomocy, gdy borykamy się z jakimś problemem. Kiedy pracujemy z drugą osoba możemy skonsultować się i skorzystać z jej porady. Jeśli jednak wolisz pracować w pojedynkę to warto skorzystać z usług korepetytorów. Są to osoby przeważnie młode, już na studiach, które potrafią wyjaśnić materiał w łatwy i przystępny sposób.

Przed rozpoczęciem intensywnej nauki warto uregulować sobie tryb życia. Czy zażywamy wystarczającą ilość snu? Czy wykonujemy regularne ćwiczenia? Ważnym elementem higieny nauki jest uprawianie sportu. Powoduje że nasz organizm jest dotleniony, a nasz umysł wytwarza endorfiny – hormon szczęścia. Dzięki temu poprawia się nasza kreatywność i poziom przyswajanej wiedzy. Warto też ułożyć grafik, który uwzględnia przerwy na odpoczynek i relaks, ponieważ zmęczony umysł przyswaja wiedzę o wiele wolniej.