Szerokie zastosowanie cegieł elewacyjnych

Swego czasu cegły za wszelką cenę starano się ukryć pod elewacją. Ich widok na budynku przywodził raczej na myśl niedokończony etap budowy. Dziś ceglane powierzchnie stają się niezwykle popularne, a wielu z nas we własnych mieszkaniach ma chociaż jedną ścianę wykonaną w sposób imitujący właśnie cegłę. Jeżeli chodzi o stworzenie efektu ceglanej ściany bądź też całego budynku możemy spotkać się z różnymi metodami. Co najważniejsze nowoczesne technologie pozwoliły nam uzyskać materiał, który w montażu jest dużo prostszy niż ułożenie  tradycyjnych cegieł.

Trwałość i estetyka cegieł elewacyjnych

cegły elewacyjneW obecnych czasach powierzchnia ceglana nie jest w cale oznaką niedokończenia etapu budowy, a wręcz przeciwnie, podnosi ona walory estetyczne budynku zapewniając mu tym samym przytulny charakter. Jednak sam wybór materiału do jej wykonania jest znacznie bardziej obszerny, niż miało to miejsce kilkanaście lat temu. Możemy zatem spotkać się z cegłami licowymi, klinkierowymi, wapienno-piaskowymi bądź cegłami elewacyjnymi betonowymi. Cegły klinkierowe mogą występować w wersji pełnej bądź też drążonej. Charakteryzują się one niezwykłą wytrzymałością oraz odpornością na zmienne warunki atmosferyczne. Są one wysoce odporne na wilgoć oraz promieniowanie UV. Dzięki temu nawet po wielu latach ich kolor nie wyblaknie. Cegły licowe posiadają nieco słabsze parametry od poprzednich, jednak są równie często wybierane. Z pewnością godnymi uwagi są cegły elewacyjne silikatowe, które z biegiem lat nie tracą na jakości, a wręcz przeciwnie ich twardość się zwiększa. Nie grozi im także korozja biologiczna, a wszystko ze względu na skład, w który wchodzi wapno. Sprawia to, że cegły tego typu posiadają odczyn zasadowy oraz właściwości bakteriobójcze. Warto także wiedzieć, że cegły licowe zwykle swoje zastosowanie odnajdują w tradycyjnym budownictwie, z kolei klinkierowe w budownictwie hydrotechnicznym. Dzieje się tak ze względu na znacznie lepsze parametry jeżeli chodzi chociażby o nasiąkliwość cegły klinkierowej. Sprawdza się zatem doskonale do tworzenia nadbrzeży rzek, zabudowy pompowni czy też kanałów.

Cegła elewacyjna jest niezwykle szlachetnym materiałem budowlanym o szerokiej gamie barw. Zachowuje ona nie tylko wysokie walory estetyczne, ale co najważniejsze jest materiałem niezwykle trwałym. Użyta w odpowiedniej formie oraz z rozmysłem nadaje nie jednemu budynkowi niepowtarzalnego charakteru. Co najważniejsze cegła elewacyjna nie występuje już jedynie w jednym rudawo-czerwonym odcieniu. Spotkać możemy się bowiem z brązami, beżami, żółcią, a nawet ku uciesze minimalistów, z bielą.