System nawadniania trawnika

Jedną z bardziej czasochłonnych czynności ogrodowych, jest podlewanie. Niezależnie od tego, jakich rozmiarów jest nasz trawnik, jednak przy większych powierzchniach, zabierze nam to o wiele więcej czasu i będzie nas kosztowało dużo wysiłku. Dlatego specjalnie dla naszej wygody, powstają coraz nowsze systemy nawadniające ogrody i trawniki. Kiedyś trzeba było wyposażyć się w wąż i specjalną końcówkę, która tryskała wodą na różne strony. Teraz jednak technologia poszła na przód i zaczyna to wyglądać, nieco inaczej.

Inteligentne systemy nawadniania trawnika

inteligentny system nawadnianiaNiezależnie, czy znajdujemy się w posiadaniu niewielkiego ogrodu, czy też ogromnych zielonych przestrzeni, montaż systemu nawadniania, oszczędzi nam mnóstwo czasu i energii. Większość z nich działa na zasadzie odpowiednio skonfigurowanych ustawień i o określonej porze rozpoczynają natrysk. W przypadku innych, podlewanie trzeba wcześniej ustawić lub o określonej porze podejść do panelu i samodzielnie uruchomić sekwencję. Jednak automatyzacja obejmuje coraz więcej sfer naszego życia i tak powstał inteligentny system nawadniania. W połączeniu z Internetem oraz naszym telefonem, podlewanie trawnika może się odbyć, bez większej ingerencji człowieka w cały proces. Wszystko zależy od odpowiedniego montażu, naszej linii nawadniającej. Taki rodzaj rozwiązania, najlepiej sprawdza się, jeżeli znajdujemy się w posiadaniu dużych połaci zieleni. Zasada działania, jest dość prosta. Cała aparatura mechaniczna, musi być połączona z centralnym sterownikiem. Obejmuje to wszelkie zawory, czy też same zraszacze. Sterownik ten, jest z kolei połączony do naszej sieci Wi-Fi. Dzięki specjalnie zaprogramowanym aplikacjom, łączymy się z naszym systemem, przy wykorzystaniu naszego telefonu z androidem lub IOSem. Ciekawą dodatkową funkcją takiego oprogramowania, jest raportowanie. Oznacza to, że aplikacja na bieżąco nas informuje o ilości zużytej i zaoszczędzonej wody, podaje raporty opadów i prognozy pogody, precyzyjnie śledzi cały proces i informuje nas o zmianach w cyklu podlewania oraz kompresuje te wszystkie informacje w pliku PDF, dla wygodnego odczytu oraz analizy. Cena za całość takiego sprzętu, jest jednak stosunkowo duża, dlatego w przypadku mniejszego ogródka lub trawnika, należało by pomyśleć o tańszym rozwiązaniu.

Nie ulega jednak żadnej wątpliwości fakt, że jest to kolejny krok w przyszłość. Wyposażenie się w inteligentne systemy nawadniania, zapewnia nam możliwość zarządzania systemem, nawet na większe odległości. Możemy więc włączyć podlewanie, nawet jeżeli aktualnie nie ma nas w domu. Dlatego jest to dobre rozwiązanie w przypadku posiadania większych powierzchni zielonych. Zdecydowanie ułatwi nam to ogólne funkcjonowanie i zaoszczędzi dużo czasu.