Suwaki spotykamy codziennie w elementach garderoby

Bardzo wiele rodzajów ubrań i akcesoriów odzieżowych wymaga zamontowania w nich zapięć, które pozwolą na łatwe i szybkie korzystanie z nich. Mogą to być taśmy typu rzep, guziki lub zamki błyskawiczne. Zamki błyskawiczne, to elementy stroju, dzięki którym kurtki, bluzy, torby czy spodnie można rozpinać i zapinać w mgnieniu oka. Stanowi to, zatem zaletę na tle guzików, które wymagają więcej czasu na zapięcie i sprawiają problem małym dzieciom.

Łatwe zapinanie dzięki wszytemu suwakowi

taśmy suwakoweZamek błyskawicznym, zwany potocznie suwakiem jest rodzajem zapięcia służącym do czasowego łączenia dwóch kawałków tkaniny. Wykorzystywany jest powszechnie zamiast guzików w kurtkach wierzchnich, bluzach, torbach, plecakach, itp. Największą popularność zamek błyskawiczny zyskał jednak w przypadku rozporków. Podczas codziennych zajęć, czynności i obowiązków, rzadko mamy czas na rozważania jak dużą rolę w naszym życiu codziennym odgrywają  zamki błyskawiczne i taśmy suwakowe, a przecież zamki błyskawiczne towarzyszą nam praktycznie przez cały dzień. Nie licząc bielizny każdy kolejny element naszego stroju może być zaopatrzony w zamek błyskawiczny. Zamki stosujemy również w namiotach ogrodowych lub różnego rodzaju pokrowcach: na odzież, na wózki lub rowery. A wieczorem, gdy usiądziemy na naszej ulubionej sofie lub położymy się na wygodnym materacu szykując się do spania, po raz kolejny mamy możliwość docenienia wszechstronności zastosowania zamków błyskawicznych i taśmy suwakowej użytej do produkcji mebli tapicerowanych i materacy. Nawet w marynarkach od wewnętrznej strony bywają kieszonki zakończone nierozdzielczymi zamkami błyskawicznymi. Taśmę suwakową tworzą dwa rzędy plastikowych lub metalowych przylegających do siebie ząbków, ustawionych w ten sposób, że ząbki jednego rzędu po zaciągnięciu suwaka wchodzą w wolne miejsca drugiego rzędu. Zdarza się, na przykład w przypadku odzieży artystycznej, że zęby zamka błyskawicznego tworzone są z drewna. Dzięki różnym rodzajom taśm (zamki błyskawiczne żyłkowe, kostkowe lub metalowe), taśma suwakowa może być dopasowana do obciążenia, na jakie będzie narażona podczas swojej pracy.

Podsumowując, zastosowanie zamków błyskawicznych jest bardzo szerokie. Od ubrań począwszy, poprzez torebki, buty, a skończywszy nawet na biżuterii. Taśmy suwakowe mogą stanowić dodatek do ubrania, jako wyeksponowany element, lub wręcz przeciwnie mogą być wygodnym i dyskretnie ukrytym detalem ułatwiającym korzystanie z odzieży. Tak jak wiele innych udogodnień współczesnej cywilizacji, zamek błyskawiczny wydaje się być oczywistym elementem współczesnego życia i trudno dziś sobie wyobrazić świat bez niego.