Strój na piknik etnograficzny

 

Czy kiedykolwiek mieliście okazję uczestniczyć w pikniku etnograficznym lub zabawie plenerowej, podczas której jednym z punktów programu był występ zespołu ludowego? Zapewne większość z nas doświadczyła podobnego przeżycia. Zauważyliśmy zapewne, iż większość osób występujących lub organizujących takie przedsięwzięcie ma na sobie oryginalny kolorowy strój. Polska może poszczycić się wyjątkową galerią tego typu ubrań.

Ludowy ubiór wczoraj i dziś

strój ludowyW dawnych czasach osoby mieszkające na wsi ubierały się zazwyczaj skromnie, a strój miał być przede wszystkim praktyczny, odpowiedni do ciężkiej pracy. Wyjątkiem były dni świąteczne, kiedy to każdy chciał się elegancko i pięknie prezentować. To właśnie stąd pochodzą oryginalne stroje regionalne. Każdy większy region naszego kraju może poszczycić się własnym rodzajem ubioru, jednak każdy strój ludowy ma pewne punkty styczne z innymi, przede wszystkim używanie motywów roślinnych i kwiatowych, a także duża ilość różnokolorowych elementów. Takie stroje możemy obecnie podziwiać w muzeach, a także na różnych imprezach etnograficznych. Noszą je pasjonaci etnologii Polski, którzy starają się przybliżyć dawne zwyczaje żyjącym obecnie. Strój ludowy przydaje się również członkom zespołów wykonujących muzykę inspirowaną polskimi zwyczajami wiejskimi. Obecnie powstaje ich coraz więcej, koncertują w Polsce i za granicą, starając się propagować naszą kulturę wśród innych narodów. Jeśli chcielibyśmy dołączyć do takiego zespołu lub grupy rekonstrukcyjnej, możemy wypożyczyć strój ludowy albo zamówić go u doświadczonego krawca – pasjonata historii. Taki ubiór powinien być jak najbardziej zbliżony do oryginalnego, dlatego warto wybrać prawdziwego fachowca, by zrealizował nasze zamówienie. Czasami można też kupić gotowe już stroje w pracowniach krawieckich czy też za pośrednictwem internetu. Często spotykane są dziecięce wersje strojów ludowych, gdyż maluchy uczą się już w przedszkolu podstawowych polskich tańców i prezentują swoje umiejętności na występach i pokazach. To również wspaniała okazja, by porozmawiać z dziećmi na temat naszej historii i kultury.

W każdym z nas istnieje pewna, uświadomiona lub nie, ciekawość odnośnie naszych korzeni. Chcielibyśmy wiedzieć, skąd pochodzimy i jakie są nasze tradycje, kultura, obyczaje, czym zajmowali się nasi przodkowie i jakimi wartościami kierowali się w życiu. Stąd właśnie duża popularność pikników etnograficznych, na których możemy podziwiać kolorowe stroje ludowe pochodzące z różnych stron kraju.