Stalowe hale modułowe

Rozbudowa zabudowań gospodarstwa była nieraz wymagana, zwłaszcza w momencie gdy gospodarze decydowali się na rozszerzenie działalności. Zdobycie wszystkich niezbędnych pozwoleń oraz nakład finansowy na samą budowę bywały jednak barierą nie do przeskoczenia dla wielu rolników, zwłaszcza dla tych którzy do tej pory prowadzili tylko ograniczoną działalność, nie posiadając zbyt ekstensywnego gospodarstwa.

Nowoczesna hala rolnicza ze stalowych płyt

solidne hale rolniczeNawet bardzo duże gospodarstwa, należące do firm rolniczych często spotykały się z problemami dotyczącymi rozbudowy, dlatego też w obu przypadkach, najlepszym wyjściem było utworzenie zabudowy modularnej, składającej się ze stalowych płyt. Nowoczesne, solidne hale rolnicze umożliwiały dowolne rozszerzenie działalności i mogły być użyte niemal do każdego zadania. Najczęściej służyły jako miejsce do garażowania pojazdów, aczkolwiek ilość ich zastosowań zależała wyłącznie od potrzeb właściciela. Były one więc równie często używane jako zagrody dla trzody jak i hale do obróbki zbiorów. Ich główną zaletą była łatwość i szybkość ich postawienia, gdyż przy dość niewielkim nakładzie pracy, nawet bardzo duże hale mogły zostać stworzone w co najwyżej kilka dni, i od razu przeznaczone do użytku. Jako konstrukcje teoretycznie tymczasowe, nie wymagały zbudowania fundamentów czy trwałego podłoża, choć często były one wykorzystywane w miejscu gdzie stały dawniej budynki wyburzone ze względu na zły stan techniczny, całkowicie takowe zastępując. Hale były w całości modularne, a ich układ wewnętrzny można było bardzo łatwo zmodyfikować nawet po ich postawieniu, bez ryzyka naruszenia konstrukcji. Pomieszczenia mogły być dodawane lub usuwane, a przestrzeń wewnętrzna dowolnie zmieniana wedle możliwości konstrukcji i zasobów właścicieli. Do hal można było również dołączyć bardzo wiele elementów zwiększających funkcjonalność, a w największych konstrukcjach zobaczyć można było wielopoziomowe wnętrze, instalacje odciągowe oraz pełny system oświetlenia czy wentylacji.

Z powodu tak wysokiej funkcjonalności, często stawały się one stałą częścią infrastruktury gospodarstwa, która mogła być dopasowana do każdego zadania w bardzo krótkim czasie, niewielkim nakładem pracy. Moduły i części szkieletu, służące do budowy hal były bowiem bardzo tanie, a z racji dość niewielkiej wagi również łatwe w transporcie, dlatego też w razie potrzeby, każda hala mogła być dowolnie powiększana i zmieniana, lub mogły zostać dołączone do niej kolejne pomieszczenia.