Sposoby izolowania ścian

Powstające obecnie kompleksy mieszkaniowe posiadają w standardzie systemy, które zapewniają izolację hałasu. Podnosi to komfort życia mieszkańców i zwiększa atrakcyjność lokali. Niestety w budynkach, które powstały w drugiej połowie XX wieku lub wcześniej, izolacji wyciszającej nie ma. W takiej sytuacji można podjąć się samodzielnie próby wyciszenia wybranych pomieszczeń lub przeprowadzić profesjonalne prace tego typu w trakcie najbliższego remontu. Na rynku istnieje wiele produktów stworzonych w tym celu, a firmy zajmujące się izolacją akustyczną zajmują się niemal wszystkimi rodzajami zabudowy.

Akustyczna izolacja pomieszczeń

profesjonalna izolacja akustyczna ścian wewnętrznychMieszkańcy nowych budynków i kompleksów mieszkalnych w dużych miastach zazwyczaj nie mogą narzekać na hałas. To wszystko za sprawą izolacji akustycznej, która stała się standardowym elementem tego typu przedsięwzięć  budowlanych. Inaczej jest jednak w przypadku osób zamieszkujących budynki z ubiegłego wieku lub nawet starsze. Profesjonalna izolacja akustyczna ścian wewnętrznych zazwyczaj w nich nie istnieje, chyba że zostały poddane odpowiedniej modernizacji. Takie wygłuszenie można jednak wykonać nawet w najstarszych mieszkaniach. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które służą do takich rozwiązań. Jeżeli natomiast chce się przeprowadzić generalny remont, sprawa jest jeszcze prostsza. W przypadku samodzielnych prób położenia izolacji akustycznej ścian zalecane jest korzystanie ze specjalnych mat zewnętrznych. Jest to częste rozwiązanie w amatorskich studiach nagraniowych. Pamiętać jednak należy, że ciężko będzie wyłożyć nimi każdą powierzchnię w domu, a ich wygląd nie wszystkim może się spodobać. Profesjonalne firmy zajmujące się wygłuszaniem polecą natomiast ułożenie go we wnętrzach ścian, podłóg, a jeśli to będzie możliwe, nawet w sufitach. W tym celu wykorzystują specjalne płyty z wełny i innych komponentów o jak najlepszych właściwościach izolujących. W takim wypadku trzeba jednak przeprowadzić remont generalny, co wiąże się również ze skuwaniem ścian.

Izolacja akustyczna jest bardzo istotna zwłaszcza w przypadku mieszkań znajdujących się w dużych miastach. Powstające obecnie kompleksy mieszkalne z założenia są izolowane, jednak starsze budynki bardzo rzadko mają takie udogodnienie. Można samodzielnie postarać się o położenie specjalnych paneli wewnątrz mieszkania, jednak o wiele lepiej sprawdzi się zatrudnienie do tego firm oferujących profesjonalne usługi tego rodzaju. Wykorzystują one specjalistyczne materiały, które umieszcza się wewnątrz ścian, podłóg, a nawet sufitów.