Skutecznie zabezpieczenie ognioochronne

Ogień jest jednym z najniebezpieczniejszych żywiołów, z którym walka bywa nierówna. Jednym miejscem, w którym nie pojawi się pożar, jest woda, dlatego też konieczne jest odpowiednie zabezpieczanie wszelkich zabudowań, które w razie pojawienia się ognia, mogą całe spłonąć. Zabezpieczenia mają na celu uratowanie życia i zdrowia ludzkiego oraz zminimalizowanie strat.

Czy stalowa konstrukcja wymaga zabezpieczenia?

odpowiednie zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji stalowychOgień w budynkach pojawia z wielu powodów i nie zawsze jest on wynikiem działania człowieka. Czasem w wyniku zwarcia w instalacji elektrycznej, uszkodzenia sprzętu znajdującego się wewnątrz budynku czy nawet uderzenia pioruna. Większość ludzi myśli, że jedynym zabezpieczeniem w takiej sytuacji są gaśnice i koce, które znajdują się w każdym budynku, ale to jedynie niewielki fragment wszystkich zastosowanych sprzętów. Przede wszystkim zabezpieczenia przeciwpożarowe dzieli się na czynne i bierne, które muszą być zastosowane w każdym budynku o stalowej konstrukcji. Wynika to z faktu, że stal jest mało odporna na działanie bardzo wysokich temperatur jakie występują wewnątrz budynku podczas pożaru. Odpowiednie zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji stalowych są stosowane już od wielu lat. Dzięki pracy inżynierów, architektów i budowniczych, co jakiś czas pojawiają się nowe metody, które coraz skuteczniej chronią stalową konstrukcję, które pod wpływem działania wysokich temperatur staje się giętka. Najczęściej ochrona polega na pokryciu stalowych elementów specjalnymi powłokami odpornymi na działanie ognia lub utrudniającymi jego rozprzestrzenianie. Czasem stosowane są specjalne obudowy z betonu czy specjalnych tworzyw, które stanowią pewnego rodzaju skorupę, którą jest pokryta stalowa konstrukcja. Takie środki są w stanie w znacznym stopniu opóźnić przekroczenie temperatury krytycznej, dzięki czemu dają bezcenny czas osobom znajdującym się wewnątrz na opuszczenie budynku lub strażakom na efektywne gaszenie pożaru. W zależności od rodzaju zabezpieczeń, mogą one być montowane na różne sposoby.

Każdy budynek wymaga zastosowania określonych zabezpieczeń, które chronią go przed działaniem ognia. Dobiera się je indywidualnie na podstawie rodzaju budynku i materiałów z jakich jest wybudowany. Za ich montaż odpowiadają właściciele budynków, którzy muszą także pilnować, aby czynne zabezpieczenia ognioochronne były systematycznie kontrolowane. Ich obecność z pewnością sprawia, że budynek jest bezpieczniejszy w razie zaistnienia różnych zagrożeń z zewnątrz i wewnątrz.