Serwisowanie kotłów centralnego ogrzewania

Zima, minus piętnaście na zewnątrz, w takich chwilach cieszymy się, że możemy usiąść w pobliżu kaloryfera i ogrzać się w zaciszu naszego domu. Grzejniki grzeją przyjemnym ciepłem pochodzącym z ciepłej wody z obiegu głównego centralnego ogrzewania. Za ten wynalazek zwłaszcza zimą dalibyśmy jego twórcy nagrodę Nobla. Nie wyobrażamy sobie jak żyli ludzie, kiedy trzeba było ręcznie rozpalać w piecu i pilnować ognia.

Wykonywanie serwisu kotłów co

serwis kotłów coCentralne ogrzewanie to bardzo funkcjonalny element naszego domu. Praktycznie każdy kto go używa chwali sobie jego wygodę. Obecne piece są urządzeniami nowoczesnymi, przystosowanymi do różnego rodzaju paliwa i w pełni zautomatyzowanymi, przez co ich obsługa nie zajmuje zbyt wiele czasu. Jak jednak każde urządzenie kotły centralnego ogrzewania wymagają odpowiedniego traktowania. Ważne jest aby wykonać okresowy serwis kotłów co, aby uniknąć jego awarii szczególnie w niekorzystnym dla nas czasie. Awaria kotła zimą może oznaczać kłopoty i ze stu procentową pewnością mrozy zawitają również za ściany naszego domu. Każdy producent zaleca przynajmniej okresowe przeglądy kotłów, szczególnie przed okresem zimowym. Firmy, które się w tym specjalizują zrobią taki przegląd za nieduże pieniądze, a w razie potrzeby także dokonają serwisu niedziałających urządzeń. Kocioł centralnego ogrzewania to nie tylko zbiornik wodny z paleniskiem, ale również cała masa dodatkowych urządzeń podłączonych do kotła, których stan techniczny jest istotny dla jego funkcjonowania. W obrębie całej instalacji z reguły znajduje się na przykład dmuchawa, która dostarcza powietrze do prawidłowego procesu spalania paliwa. Jak każde urządzenie mechaniczne po pewnym czasie wysiadają w niej łożyska, przez co traci swoją sprawność i zaczyna hałasować, należy ją bez zastanowienia zregenerować zanim na trwałe odmówi posłuszeństwa. Innym urządzeniem są pompy obiegu wody, które mogą się po czasie mieć wycieki i będą wymagały wymiany uszczelniaczy. Podobne procedury sprawdzania dotyczą także innych urządzeń takich jak mieszacze, zawory, filtry wody. Osobną kwestią jest także sprawdzenie szczelności kotła i w razie możliwości zaspawanie przecieków.

Każde urządzenie w instalacji powinno być dokładnie sprawdzone pod każdym kątem. Wszystko dlatego, żeby praca kotła była bezawaryjna. Konsekwencje zaniedbań niestety odczujemy na własnej skórze, kiedy w mroźny dzień nawali nam instalacja. Problem okazuje się większy jeśli awaria wystąpi w nocy, w weekend lub w święto, wtedy trudno jest poszukać odpowiedni serwis, który wykona dla nas usługę w tym czasie.