Różnorodny wybór nitonakrętek

 

Nitonakrętki to uniwersalne produkty złączne, które można stosować wszędzie tam, gdzie gwintowanie jest nieopłacalne, trudno dostępne, bądź też występują zbyt cienkie komponenty. Jakość połączenia uzyskanego dzięki nim jest niezwykle wysoka i charakteryzuje się odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz na działanie niesprzyjających warunków pogodowych i rozmaitych substancji.

Dlaczego nitonakrętka jest tak uniwersalna?

nitonakrętki staloweNitonakrętka to nic innego, jak typ tulejki posiadającej wewnątrz gwintowaną część. Ponadto składa się ona z części niegwintowanej oraz kołnierza. Właśnie dlatego jest w stanie połączyć ze sobą elementy, które same w sobie nie mają gwintu i nie da się go w żaden sposób wykonać. Nitonakrętki doskonale sprawdzają się w profilach zamkniętych. Jeśli chodzi o zalety nitonakrętek, ich podstawowym atutem jest bez wątpienia łatwość i szybkość montażu. Dodatkowo większość tej pracy da się zautomatyzować przy pomocy specjalnych urządzeń do nitowania. Tak więc nitonakrętki są wykorzystywane w niemal każdej branży i gałęzi przemysłu, na przykład w budownictwie, branży samochodowej, elektronicznej, czy też w przemyśle maszynowym i zbrojeniowym. Chcąc dobrać odpowiednie nakrętki, należy zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Dzisiejszy rynek oferuje nam nitonakrętki wykonane ze stali ocynkowanej, nierdzewnej lub z aluminium. Każdy typ służy do nieco innych zadań, a odpowiedni dobór nitonakrętki ma kluczowe znaczenie dla trwałości połączenia, a tym samym całej konstrukcji. Należy więc wiedzieć przed zakupem, jakie nitonakrętki będą potrzebne. W przypadku braku tej pewności najlepiej zwrócić się do pracowników sklepu, którzy dokładnie wyjaśnią przeznaczenie wszystkich rodzajów nitonakrętek. Standardowe nitonakrętki stalowe, mimo że są tańsze i bardziej miękkie, to charakteryzują się podatnością na szkodliwą działalność wody. Pozwala to na łatwiejszy montaż, zwłaszcza manualny. Dodatkowo, miękkość nakrętki wpływa na mniejsze zużycie sprzętu do nitowania, co w dłuższej perspektywie pozwala na znaczne oszczędności. Nitonakrętki nierdzewne są bardziej wytrzymałe, ale też więcej kosztują. Jeżeli jednak połączenia będą miały jakikolwiek kontakt z wodą, to należy zastosować ten rodzaj elementów złącznych. W sprzedaży dostępne są także nitonakrętki kwasoodporne.

Z całą pewnością nitonakrętki to produkty, które mają wiele zalet. Elementy te występują w wielu rozmiarach, dzięki czemu łatwo dopasować je do specyfiki warunków pracy. Poza tym zróżnicowane parametry dają możliwość doskonałego dopasowania tych elementów złącznych do typu powierzchni i warunków, jakie połączenie będzie musiało wytrzymać. Szeroka gama nitownic i możliwość zautomatyzowania procesu znacznie przyspiesza pracę, zatem gwarantują oszczędność i praktyczność.