Rodzaje wykładzin sportowych w obiektach

 

Przebywając w każdym obiekcie sportowym jakim są kluby sportowe, siłownie, hale sportowe, baseny czy innych tego typu salach można zauważyć specyficzną nawierzchnię. Czym się różni od innych podłóg? jakie ma właściwości? Jest to specjalna nawierzchnia, która jest dopasowana i dostosowana do uprawiania różnych sportów.

Jaka wykładzina na halę lub siłownię?

wykładziny sportoweNa powierzchni obiektów sportowych montowane są specjalne wykładziny sportowe, które zapewniają komfort podczas wysiłku, bezpieczeństwo i pomoc w osiąganiu jak najlepszych wyników sportowych. Wykładziny do obiektów sportowych nie kruszą się, wiele z nich nie rysuje się, są przeciwpoślizgowe, a co za tym idzie zapewniają bezpieczeństwo i zapobiegają urazą. Amortyzacja wykładzin sportowych jest niezwykle wysoka i pozwala to na amortyzowanie nawet najcięższych sportowców i osób korzystających z obiektów. Sportowe nawierzchnie jakim są wykładziny sportowe są odporne na obciążenia, na nagły upadek ich. Zapewniają, że nie powstaną żadne wgniecenia pod wpływem ciężaru. Zatem wykładziny te cechują się wysoka jakością, właściwościami fizyczno-mechanicznymi oraz wysoką odpornością na upadki, obciążenia i tym podobne. Są nawierzchniami syntetycznymi i czasami są odpowiednio dobrane pod kątem uprawianej dyscypliny w późniejszym czasie użytkowania. Wykładziny sportowe są montowane przez specjalistów. Mogą być montowane na posadzce powierzchniowo elastycznej, czyli tak zwanej podłogi legarowej oraz na podłożu betonowym. Wykładziny sportowe dają piękny efekt wizualny. Wysoka elastyczność i tłumienie energii udarowej jest niewątpliwą zaletą wykładzin sportowych. Wykładziny do obiektów sportowych mogą być nalewane oraz kładzione na gotowa posadzkę. Możliwość kładzenia jest zwykle w sposób tzw. puzzli lub też w romby czy równolegle prostokąty. Gama kolorystyczna jaka jest w dzisiejszych czasach do wyboru jest zachwycają i niezwykle duża. Możliwości doboru kolorów są naprawdę duże. Od rzucających się w oczy, mocnych kolorów, po neonowe, pastelowe oraz tradycyjne kolory jak czerwony, niebieski czy czerwony i żółty. Wiele wykładzin należy do wykładzin ekologicznych, mimo iż są nazywane syntetycznymi. To, do czego ma być użyta wykładzina jest czynnikiem decydującym o systemie podłogowym. Biorąc pod uwagę nacisk jaki będzie kładziony podczas użytkowania wyróżnia się trzy rodzaje wykładzin: punktowo elastyczne, powierzchniowo elastyczne oraz kombi-elastyczne.

Będąc właścicielem hal sportowych, siłowni, klubów fitness czy innych obiektów sportowych należy odpowiednio zadecydować do czego posłuży wykładzina sportowa, przez jaki czas i jak często będzie eksploatowana oraz jaki możliwy nacisk i obciążenia będą na nią rzucane i nakładane. Każde podłogi sportowe mają specjalne normy i wymagania, dzięki czemu dadzą poczucie bezpieczeństwa.