Rachunkowość dla firm

 

Każdego roku na rynku pojawia się mnóstwo nowych firm, ale też sporo kończy swoją działalność. Nie od dziś wiadomo, że dobry księgowy znacznie pomaga przedsiębiorcy w prowadzeniu biznesu, dlatego trzeba go uważnie wybierać. Nie każdego właściciela firmy stać na zatrudnienie księgowego na etacie, bo wiąże się to z wypłaceniem sporego wynagrodzenia. Dlatego alternatywą może być skorzystanie z usług jednego z biur rachunkowych. 

Jak firmy prowadzą swoją księgowość?

księgowość dla firm warszawaNiektórzy przedsiębiorcy mają jakieś pojęcie o księgowości i są w stanie samodzielnie ją prowadzić. Choć nie jest to proste zadanie, bo wymaga poświęcenia sporo czasu oraz ciągłego śledzenia zmian w ustawie o rachunkowości. Z takiego rozwiązania korzystają mali przedsiębiorcy, którzy nie generują zbyt dużo dokumentów księgowych w ciągu miesiąca. Jeżeli potrzebna nam jest księgowość dla firm Warszawa jest miastem, w którym na najwyższym poziomie świadczą ją liczne biura rachunkowe. Dla niektórych pracodawców lepiej jest mieć swoją księgową w firmie, ponieważ mamy z nią stały kontakt i nie traci ona czasu na inne firmy, tylko zajmuje się naszymi sprawami. Jednak wiąże się to ze sporymi kosztami, bo księgowa jest zawodem dobrze płatnym, więc trzeba się liczyć z wynagrodzeniem rzędu kilku tysięcy złotych. Tańszą alternatywą jest powierzenie swojej księgowości księgowej z biura rachunkowego. Poziom usług powinien być porównywalny choć księgowa nie będzie mogła nam poświęcić zbyt wiele czasu, bo do obsługi ma jeszcze kilka, lub nawet kilkanaście innych kontrahentów. Księgowość polega na prowadzeniu książki przychodów i rozchodów dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz pełnych ksiąg rachunkowych dla wszelkich spółek. Ponadto zatrudnieni w biurze pracownicy kadrowi, zajmują się prowadzeniem akt osobowych zatrudnionych pracowników w obsługiwanych firmach. Duże biura rachunkowe swoją działalność mają połączoną z doradztwem podatkowym i kredytowym, co jest znacznym udogodnieniem dla ich klientów, bo w jednym miejscu załatwią kilka spraw.

Biura księgowe często wymagają od swoich klientów udzielenia pisemnego upoważnienia do reprezentowania ich przed Urzędem Skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, bo to znacznie ułatwia rozliczanie firmy. W cenie abonamentu klienci mają zapewnioną pełną księgowość, wraz z przygotowywaniem wszelkich zestawień finansowych, deklaracji podatkowych, czy tworzeniem bilansów zamknięcia i otwarcia. Najczęściej za sporządzenie przepływów finansowych w firmie konieczna jest dopłata.