Przedsiębiorca w Niemczech

Czy opłaca się prowadzić działalność gospodarczą u naszych zachodnich sąsiadów? To pytanie stawia sobie wielu Polaków. Często słyszy się o wyjazdach za granicę w celach zarobkowych. Wielu z nas zna osobiście co najmniej jedną osobę, która w jakimś okresie swojego życia zdecydowała się podjąć pracę w Niemczech. Rzadko jednak dyskutuje się temat prowadzenia tam działalności na własny rachunek. Częściej słyszymy o podjęciu zatrudnienia u tamtejszych pracodawców. 

Działalność gospodarcza za zachodnią granicą 

działalność gospodarcza w niemczechTemat pracy w Niemczech, podejmowany zarówno w mediach, jak i w rozmowach prywatnych, skupia się niemal wyłącznie na szukaniu zatrudnienia u kogoś. Tymczasem przypadki samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej przez Polaków nie należą wcale do rzadkości. Według niemieckich statystyk, każdego roku nasi rodacy zakładają tam kilkanaście tysięcy firm. Jest to dość imponujący wynik. Obiegowa opinia głosi, że jesteśmy przedsiębiorczym narodem. To, jak radzimy sobie na niemieckim rynku, zdaje się tę opinię potwierdzać. Działalność gospodarcza w Niemczech wielu Polakom przypadła do gustu. Jest to najprostsza forma świadczenia różnego rodzaju usług, uregulowana konkretnymi przepisami. Bez przeszkód może ją założyć każdy obywatel Unii Europejskiej, oczywiście po spełnieniu szeregu formalności. Można doszukać się podobieństw do polskiego prawodawstwa, jednak istnieją w tej materii także istotne różnice. Podstawowe dziedziny działalności gospodarczej, które są najczęściej wybierane przez Polaków za Odrą, to różnego rodzaju usługi budowlane, transportowe, handlowe i dekoratorskie, a także działalność związana ze sprzątaniem budynków. Spora grupa naszych rodaków podejmuje się także działalności rzemieślniczej. Co ciekawe, przedsiębiorca w Niemczech nie jest prawnie zobowiązany do opłacania składek emerytalnych. Zależy to od jego woli, czy chce co miesiąc odprowadzać składki do odpowiednika naszego ZUS. Nie ma natomiast wyboru, jeśli chodzi o ubezpieczenie zdrowotne. Tutaj już przepisy nie pozostawiają przedsiębiorcy pola do decyzji.

Jeszcze jednym plusem prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech. Tak zwana mała działalność jest całkowicie zwolniona z płacenia podatku VAT. Chodzi tutaj o najdrobniejszych przedsiębiorców, których miesięczny dochód nie przekracza określonego pułapu. Rozwiązanie to cenią sobie wszyscy, którzy dopiero startują na rynku danych usług. Zanim biznes zacznie przynosić realny zysk, więcej pieniędzy zostaje w kieszeni przedsiębiorcy.