Profesjonalne badanie kleszcza

Kilka lat temu, podczas urlopu nad morzem mieliśmy bardzo nieprzyjemne zdarzenie. Nasza córeczka była wtedy jeszcze bardzo mała, miała cztery albo pięć lat. Wybraliśmy się nad morze razem z bardzo dobrymi przyjaciółmi, którzy mają dzieci w podobnym wieku. Pamiętam jeszcze dziś, jak wyszliśmy na plaże po dość długim spacerze przez las, nie było zbyt ciepło i moja córeczka na tej plaży oszalała  z radości. Zaczęła tarzać się po piasku, moczyła nóżki w lodowatej wodzie, była przeszczęśliwa. Pogoda potem się poprawiła i wszystko byłoby dobrze, gdyby nie kleszcz.

Gdzie zbadać kleszcza

gdzie można zbadać kleszczaChyba trzeciego dnia pobytu, kiedy szliśmy nad morze, nagle zobaczyłam na nodze mojej córeczki czarne plamki. Przyjrzałam się im bliżej o okazało się, że to były kleszcze. Miałam przy sobie specjalny preparat służący do zabijania i usuwania kleszczy i od razu popsikałam nim kleszcze. O ile jednego z tych kleszczy bez problemu udało się usunąć, o tyle drugi był bardziej i uparty i nie odpadł tak łatwo, jak jego kolega. Dlatego na usuwanie tego kleszcza musieliśmy wybrać się do pobliskiej przychodni. Pominę już to, jak  bardzo nieumiejętnie lekarz usuwał kleszcza mojemu dziecku. Ważne w końcu udało się go wyjąć. Od razu zapytałam lekarza, gdzie można zbadać kleszcza. Już wiele razy słyszałam różne okropne historie o zakażeniach boreliozą, nawet u nas w rodzinie jest jeden przypadek przewlekłej boreliozy, która według tego, co wiem, jest naprawdę bardzo perfidną chorobą. Dlatego chciałam jak najszybciej zbadać kleszcza, aby w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie leczenie, z boreliozą bowiem jest tak, że im wcześniej zacznie się ją leczyć, tym większe szanse na wyzdrowienie. Lekarz poinstruował nas jak i gdzie należy kleszcza wysłać i od razu go wysłaliśmy do zbadania. Przyznam szczerze, że czas oczekiwania na wynik był dla mnie bardzo ciężki, ogromnie się martwiłam, bo w razie zakażenia konieczna jest wielotygodniowa antybiotykoterapia. Na szczęście po kilku dniach przyszły wyniki i okazało się, że kleszcz był czysty i nic nie grozi naszej córeczce.

Warto  jest badać kleszcze, które na sobie znaleźliśmy, bowiem w przypadku wykrycia choroby można jak najszybciej rozpocząć leczenie, które jest wtedy bardziej skuteczne. Według mojej wiedzy najgroźniejsza jest borelioza, która ujawnia się dopiero po jakimś czasie od zakażenia, wtedy podobno najtrudniej jest ja wyleczyć. A najlepiej jest unikać kleszczy, stosować do lasu odpowiedni strój oraz repelenty i po prostu uważać, aby nic nie złapać