Pierwsze kroki w działalności gospodarczej

 

Założenie własnej firmy było ogromnym wyzwaniem. Nie miałam wcześniej doświadczenia z formalnościami związanymi z działalnością gospodarczą, obawiałam się więc najbardziej niedopilnowania tej kwestii. Okazało się jednak, że nie taki diabeł straszny jak go malują i nawet największy laik poradzi sobie z rozpoczęciem pracy na własny rachunek. Należy jednak być sumiennym i dokładnym, aby o niczym nie zapomnieć i nie narazić się na niepotrzebny stres i odsetki. 

Jak założyć działalność gospodarczą?

prosty program do fakturOkazuje się, że ten krok jest niezwykle banalny. Wystarczy wydrukować bądź zabrać z urzędu odpowiedni formularz, w którym wpisujemy wszystkie swoje dane oraz dane działalności, takie jak nazwa oraz adres siedziby. Warto pamiętać, że nie musimy posiadać specjalnego lokalu i tak też było w moim przypadku, a adresem siedziby było moje miejsce zamieszkania. Urząd, po tym jak otrzyma prawidłowo wypełniony formularz, nada naszej firmie numer NIP oraz REGON i od tego momentu cieszymy się otwartą działalnością. Kolejnym krokiem było znalezienie księgowości, która będzie za mnie zajmowała się kwestiami podatkowymi. Miałam już wcześniej poleconą odpowiednią firmę, a więc umówiłam się na spotkanie i ustaliłam pozostałe kwestie, takie jak rodzaj opodatkowania, ilość faktur w ciągu miesiąca, ale też otrzymałam kilka rad niezwykle ważnych z punktu widzenia młodego przedsiębiorcy, jak pomysł na to jaki prosty program do faktur wybrać. W związku z tym, że moja działalność dotyczyła fotografii komercyjnej i reklamowej, toteż głównie z moich usług będą korzystać firmy, a więc będę wystawiała w większości faktury i praca bez odpowiedniego programu była by bardzo uciążliwa. Z księgową umówiłam się, że wystawione rachunki i faktury będę przesyłała jej mailem, a ona co miesiąc będzie wysyłała mi maila z kwotą składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, a także kwotę podatku dla urzędu skarbowego. Moją odpowiedzialnością było jednak dostarczenie papierów do księgowej na czas i terminowe opłacenie ustalonych przez nią kwot. I to w zasadzie tyle, jeśli chodzi o formalności. Reszta działań to praca na poczet reklamy i dbałości o wykonywane usługi.

Rozpoczęcie działalności gospodarczej to krok ku samodzielności i pracy na własny rachunek. Istnieje wiele formalności, z którymi należy się uporać podczas zakładania firmy, ale nie jest to niemożliwe do przebrnięcia. Można skorzystać z pomocy osób, które profesjonalnie zajmują się wspieraniem nowych przedsiębiorców i wykonują większość tych obowiązków za nas. Niezależnie od wyboru, warto spróbować założyć własną firmę i przekonać się, czy jesteśmy w stanie sami być swoimi szefami.