Parametry opraw oświetlenia awaryjnego

 

Na terenie dużych obiektów często prawnie wymaganym jest stosowanie określonych rozwiązań. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa ludności zgromadzonej na danym obszarze. Wszystkie zapisy znajdują się w stosownych aktach prawnych, a obiektami w których należy stosować dodatkowe instalacje są między innymi: kina, teatry, galerie handlowe czy muzea. W takich miejscach każdego dnia przebywają setki jeśli nie tysiące ludzi.

LED-owe źródła światła minimalizują pobór mocy

oświetlenie awaryjne LEDWłaśnie dlatego należy przewidywać możliwość wystąpienia niektórych zdarzeń takich jak chociażby pożar. Żeby skutecznie zapobiegać takim niebezpiecznym zjawiskom należy stosować systemy, które umożliwiają szybkie wykrycie ognia oraz przekazanie stosowanych informacji zarówno do osób zgromadzonych w obiekcie jak i również stosownych służb. W tym celu stosowany jest system sygnalizacji pożarowej. Nie jest to jednak jedyny system, który jest zastosowany w obiektach i działa w momencie pojawienia się ognia. Równie ważne jest oświetlenie awaryjne LED, które stanowi jego uzupełnienie. Oświetlenie awaryjne ma na celu doświetlenie dróg ewakuacyjnych z budynku. Dzięki niemu osoby zgromadzone w obiekcie w warunkach silnego zadymienia lub zaniku napięcia zasilającego mogą bezpiecznie dotrzeć do wyjścia. Jest to niezwykle ważne. Właśnie dlatego w oprawach stosowane są silne źródła światła oparte technologicznie na diodach elektroluminescencyjnych. W ten sposób minimalizowany jest pobór mocy z jednostek podtrzymania awaryjnego, którymi są przeważnie akumulatory. Dzięki temu możliwe jest wydłużenie czasu działania systemu. Jest to niezwykle istotne ponieważ w obiektach często instalowanych jest kilkaset takich opraw lub czasami nawet kilka tysięcy. W takim przypadku niezwykle ważnym parametrem jest ich pobór prądu. Oprócz tego projektanci często kierują się również stopniem ochrony zapewnianym przez obudowę podczas wyboru odpowiedniego produktu dostępnego na rynku. Warto dodać, że elementy systemu sygnalizacji pożaru oraz oświetlenia awaryjnego powinny posiadać stosowne certyfikaty oraz dopuszczenia wydane przez akredytowaną jednostkę. Jest to wymagane prawnie.

Każdy element musi bowiem przejść szczegółowe badania na zgodność z normą. Następnie wystawiany jest certyfikat, który potwierdza skuteczność jego stosowania w warunkach pożaru. Tylko takie produkty mogą być instalowane w obiektach. Jak widać niezawodność działania jest jednym z głównych aspektów, które muszą być wzięte pod uwagę przez projektantów. Właśnie dlatego stosowane są sprzęty renomowanych producentów, którzy są od dłuższego czasu na rynku.