Ośrodki leczenia uzależnień na NFZ

Leczenie uzależnień to bardzo skomplikowane i długoterminowy proces wymagający profesjonalnej pomocy. W tym celu powstają specjalne ośrodki oferujące wsparcie i terapię ułatwiającą wyjście z uzależnienia. Najczęściej ośrodki prowadzą terapię zamkniętą, polegającą na codziennych, kilkugodzinnych zajęciach i konsultacjach mających terapeutyczny i doradczy charakter. W pierwszych etapach ośrodki leczenia uzależnień rozpoczynają leczenie od terapii ambulatoryjnej i psychologicznej.

Ośrodki wychodzenia z nałogów alkoholowych

ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych nfzProwadzenie terapii z dala od środowiska i miejsca zamieszkania przynosi znacznie lepsze efekty. Odcięcie się od standardowym zachowań, środowiska i ewentualnych pokus przynosi znacznie lepsze efekty leczenia, a cały proces przebiega w komfortowych i pełni anonimowych warunkach. Skuteczne i efektywne terapie oferuje nowoczesny ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych NFZ dofinansowuje pobyt i leczenie. Nawet w prywatnych ośrodkach można skorzystać z terapii i leczenia w ramach usług państwowej służby zdrowia. Ośrodki leczenia uzależnień terapię rozpoczynają najczęściej od detoksu. Dodatkowo podawane są substancje nawadniające i bogate w mikro i makroelementy, a także witaminy. Najczęściej odtruwanie trwa od 7 do 10 dni. Od momentu pozbycia się z organizmu substancji odurzających rozpoczyna się właściwe leczenie polegające na indywidualnych terapiach, sesjach grupowych, a także spotkaniach z terapeutami, psychologami i konsultantami. W pierwszym etapie osoba uzależniona od alkoholu pozbywa się z organizmu szkodliwych substancji, które przy częstym i długim okresie nadużywania pozbawiają organizm sił witalnych i doprowadzają do jego wyniszczenia. Często osoby poddawane są szczegółowym badaniom, w celu określenia stanu zdrowia i poziomu wyniszczenia organizmu.Wieloletnie przyjmowanie i nadużywanie alkoholu powoduje szereg zmian degeneracyjnych w obrębie wielu układów. Podczas procesu odtruwania podawane są substancje wspomagające i łagodzące objawy zespołu odstawiennego.

Proces ten jest niezwykle trudny dla osoby uzależnionej. Podczas odtruwania pojawia się szereg objawów fizycznych i psychicznych, które są niezwykle uporczywe i trudne do zniesienia. Regularne spożywanie alkoholu sprawia, że organizm się do niego przyzwyczaja. Pojawia się szereg objawów w postaci bólów głowy, wzrostu ciśnienia, drżenia rąk, nudności i wymiotów, a także stanów depresyjnych i lękowych oraz różnego rodzaju omamów. W najbardziej skrajnych przypadkach mogą pojawić się również drgawki, napady agresji a nawet psychozy. Cały cykl leczenia dostosowywany jest indywidualnie do potrzeb i rodzaju uzależnienia, a zaangażowanie osoby chorej daje duże szanse na wyleczenie i wyjście z nałogu.