Obuwie dla dziecka z deformacją stóp

Pierwsze kroki dziecka są z niecierpliwością wyczekiwane przez rodziców. To wtedy zaczynają się rodzić wątpliwości na temat bezpieczeństwa rozwoju stóp u malucha. Dzieci potrzebują dużo ruchu i uwielbiają zabawy ruchowe. Układ kostno-stawowy jest bardzo obciążony i nie zawsze jest w stanie sprostać wyzwaniom. Bardzo duży odsetek dzieci boryka się z deformacją stóp. Dowiedz się jak wygląda leczenie.

Jak leczyć wady stóp u dziecka?

buty ortopedyczne memoUkład kostno-stawowy swój etap rozwoju kończy dopiero w wieku dorosłym (około 20 roku życia). Przez ten okres jest bardzo wrażliwy na różnego rodzaju złe nawyki i urazy. Niekiedy zdarza się, że wada nie jest nabyta, ale dziecko już z takową się rodzi. Bardzo ważna jest profilaktyka, gdyż może ona zabezpieczyć stopy dziecka przed deformacją.  Z badań wynika, że około 25% dzieci zmaga się z wadami stóp. Z jakimi deformacjami mamy najczęściej do czynienia? Płaskostopie, płaskostopie podłużne, stopy płasko-koślawe, szpotawość stóp i kolan to jedne z najczęściej występujących. Leczenie może być długotrwałe, a jego sposób zależy przede wszystkim od wady. Pierwszym i podstawowym etapem leczenia każdego rodzaju wady jest obuwie ortopedyczne. Powinno mieć ono wyższy, usztywniony zapiętek, elastyczną podeszwę i wysoką cholewkę (z wyjątkiem butów letnich). Dodatkowo materiał, z którego wykonane jest obuwie powinien być naturalny (oddychający), dzięki czemu stopy dziecka nie będą narażone na przepocenie. Oczywiście nie można zapomnieć o walorach estetycznych, które sprawią, że dzieci będą chętnie chodzić w takim obuwiu. Takie normy doskonale spełniają buty ortopedyczne memo. Polecane są przez większość ortopedów w Polsce. Ich dodatkowym atutem jest specjalna podeszwa z systemem diagnostycznym, który pod wpływem ścieralności podeszwy w danej strefie daje nam wskazówki o dalszym postępowaniu. Kolejnym elementem leczenia są ćwiczenia, lub rehabilitacja. W tym celu warto skonsultować się z lekarzem rehabilitacji, lub rehabilitantem, który zleci nam zestaw ćwiczeń. Ćwiczenia uniwersalne, z którego mogą korzystać dzieci z każdym rodzajem wady polegają na chodzeniu po naturalnym terenie (trawie, piasku, ziemi) boso. 

Stopy dziecka są niesamowicie elastyczne i podatne na zniekształcenia, dlatego dobór odpowiedniego obuwia jest bardzo ważny. Żeby buty spełniały swoją formę należycie, należy dobrać odpowiedni rozmiar. Możemy to zrobić w prosty sposób. Na kartce papieru zaznaczamy kciuk i piętę dziecka i mierzymy odległość pomiędzy nimi. Obuwie powinno być dłuższe o 0,5cm od długości stopy. Gotowe!