Obowiązkowe wyposażenie w straży pożarnej

Strażacy w swojej codziennej pracy stosują odpowiednie ubrania ochronne, składające się z kurtki, spodni, rękawic i obuwia, których właściwości pozwalają im na swobodne wykonywanie obowiązków nawet w ekstremalnych warunkach. Jednak oprócz standardowej odzieży posiadają oni również inne akcesoria, które stanowią dodatkowe zabezpieczenie i ułatwiają wykonywanie codziennych czynności. Hełm strażacki zabezpiecza głowę strażaka przed ewentualnymi uderzeniami. Chroni przed spadającymi przedmiotami i płonącymi elementami konstrukcji budynków.

Ochrona głowy strażaka w niebezpiecznych sytuacjach

Hełm strażackiWedług aktualnie obowiązującej normy rozróżniane są dwa typy hełmów typ A i typ B. Poszczególne typy określają hełmy o różnych poziomach ochrony, między innymi przed promieniowaniem cieplnym, powierzchnią chronioną na głowie. Hełm strażacki powinien być stabilnie osadzony na głowie i mocno przymocowany. Niezwykle ważne jest też, by spełniał wszystkie wymagania techniczne, a jednocześnie był wygodny w noszeniu nawet przez kilka godzin. Zewnętrzna część musi być wykonana z tworzywa odpornego na uderzenia i wysoką temperaturę, a wnętrze natomiast wyłożone dzianiną, która będzie stanowić warstwę izolacyjną. Najczęściej hełm strażacki posiada również uchylną osłonę twarzy z daszkiem, do którego można przymocować uchwyt latarki. Powinien również być wyposażony w przypinaną osłonę karku. Hełm strażacki składa się ze skorupy wykonanej w jednej wielkości. Kształt skorupy oraz użyte materiały gwarantują maksymalną ochronę głowy użytkownika przed urazami mechanicznymi wywołanymi uderzeniami spadających przedmiotów, wysoką temperaturą, substancjami chemicznymi, stopionym metalem oraz ogniem. Wizjer hełmu może być przezroczysty lub pokryty filtrem chroniącym przed promieniowaniem podczerwonym. Kołnierz hełmu wykonany jest z aluminiowanych włókien węglowych. Hełm należy dopasować do rozmiaru głowy poprzez właściwą regulację pasa regulacyjnego. Po dokonaniu regulacji hełm z zapiętym paskiem podbródkowym, powinien pozostawać na głowie przy próbach jego zrzucenia gwałtownym ruchem. Hełm pochłania energie uderzenia poprzez częściowe zniszczenie lub uszkodzenie jego elementów Uszkodzony hełm w wyniku silnego uderzenia powinien być wycofany z użytkowania i wymieniony na nowy.

Podsumowując, hełm strażacki przeznaczony jest do zapewnienia ochrony głowy przed zagrożeniami, które mogą wystąpić podczas zwalczania pożarów w pomieszczeniach, budynkach i innych budowlach w czasie pożarów i akcji ratowniczo-gaśniczych. Spełnia on rosnące wymagania straży pożarnej we wszystkich działaniach wykonywanych w zurbanizowanym terenie oraz obszarach przemysłowych.