O płynach do C.O. i pomp ciepła

Nasz umiarkowany klimat zakłada stosowanie ogrzewania przez około sześć miesięcy w roku. Prawidłowe działanie systemu grzewczego zależy bezpośrednio od właściwości chłodziwa. Jednym z najbardziej bolesnych problemów, zarówno dla właścicieli systemów grzewczych w prywatnym domu, jak i dla specjalistów zajmujących się instalacją, regulacją i konserwacją tych instalacji, jest odkrycie, co jest lepsze do ogrzewania: woda lub płyn niezamarzający.

Charakterystyczne właściwości płynów do pomp ciepła

wydajne płyny do instalacji C.O. i pomp ciepłaTo, co lepiej wlać do systemu grzewczego, zależy od konkretnych warunków pracy, wyposażenia kotła, wymienników ciepła, urządzeń pompujących i innych elementów. Problem ochrony systemów grzewczych i pomp ciepła przed zamarznięciem pojawia się co roku wraz z nadejściem zim. Aby systemy te działały bezawaryjnie o każdej porze roku, konieczne jest zastosowanie takich płynów, które nie tylko zapewnią ogrzewanie pomieszczenia, ale również będą miały takie właściwości jak niska temperatura zamarzania, wysoka przewodność cieplna i pojemność cieplna, niska korozyjność w stosunku do materiałów konstrukcyjnych, umiejętność pracy bez tworzenia się kamienia. Każdy z istniejących dziś nośników ciepła regularnie spełnia swoje funkcje tylko w określonym zakresie temperatur, wykraczając poza to, co prowadzi do dramatycznych zmian w jego cechach jakościowych. Z punktu widzenia bezpieczeństwa wydajne płyny do instalacji C.O. i pomp ciepła muszą mieć pewne bezpieczne właściwości pod względem toksyczności, temperatury zapłonu cieczy i wybuchu jej oparów. Wszystkie instrukcje obsługi, zalecenia producenta i instrukcje dla instalatorów jednogłośnie stwierdzają, że konstrukcje grzewcze są zaprojektowane do stosowania w nich standardowego chłodziwa. Przed wlaniem płynu do systemu grzewczego należy ostrożnie wypłukać urządzenie grzewcze czystą wodą. Stosując powyższe rady będziemy zadowoleni z działania naszego urządzenia grzewczego w tym nowoczesnej pompy ciepła lub też standardowego centralnego ogrzewania. Warto inwestować w dobre produkty ze sprawdzonej hurtowni.

Nie zapominajmy, że do pomp ciepła i instalacji centralnego ogrzewania nie powinien być stosowany płyn niezamarzający do samochodów, olej transformatorowy lub alkohol etylowy, ale płyn niezamarzający specjalnie zaprojektowany do systemów grzewczych. Ponadto nie wolno nam zapominać, że płyn niezamarzający musi być ognioodporny i nie zawierać dodatków, które wchodzą w interakcje z metalem sprzętu i nie są dopuszczone do użytku w pomieszczeniach mieszkalnych.