Nowoczesne panele winylowe

Niezależnie od tego, czy remontujesz swój dom lub mieszkanie, czy szukasz sposobu na szybką metamorfozę wnętrza, na pewno potrzebujesz odpowiednich materiałów wykończeniowych. Ciekawym i niebanalnym sposobem na ozdobienie podłogi są panele winylowe. Ze względu na swoje cechy przebojem wkraczają do wnętrz.

Czy warto zainwestować w panele?

nowoczesne luksusowe podłogi winyloweTen rodzaj wykończenia podłóg zyskał ogromną popularność. Nic dziwnego. Nowoczesne luksusowe podłogi winylowe są trwałe, estetyczne i łatwe w montażu oraz czyszczeniu. Ich wygląd nie ma już nic wspólnego z popularnym w latach 80. linoleum. Co ważne, można ułożyć je niezwykle sprawnie. Dzięki czemu nadają się do szybkich metamorfoz, np. łazienek, w przypadku których remont kojarzy się ze żmudną pracą ekip budowlanych i bałaganem. Dzięki panelom winylowym te problemy przestają mieć znaczenie. Podczas wyboru należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Przede wszystkim na: klasyfikację, przewagę nad innymi materiałami, sposób montażu i konstrukcję. Docelowe miejsce będzie definiowało to, jaką klasą użyteczności powinien odznaczać się panel. Czy będą to często odwiedzane przedpokój lub kuchnia, a może kameralna sypialnia, do której zagląda się rzadziej. W przypadku paneli winylowych wyróżnia się następujące klasy: domowe 21, 22, 23  i obiektowe 31, 32, 33, gdzie pierwsza cyfra definiuje pomieszczenie (2 – mieszkalne, 3 – obiekty), druga stopień natężenia ruchu (1 – niski, 2 – średni, 3 – wysoki). W przypadku użyteczności panele zostają poddane testom na działanie wody, żaru, plam czy uszkodzeń mechanicznych. Zatem najistotniejsze jest to, aby określić docelowe miejsce i intensywność użytkowania paneli. Jednak warto podkreślić, każdy panel z symbolem z pierwszą cyfrą 2 będzie odpowiedni do domu lub mieszkania. Ważna jest również ścieralność paneli. Wyznacza się ją na podstawie testu Tabera, który polega na zbadaniu, po ilu obrotach materiału ściernego wierzchnia warstwa panelu zostanie uszkodzona. Wykonuje się go za pomocą specjalnego urządzenia. W trakcie procesu na powierzchnię materiału opuszcza się dwie tarcze ścierające, które poruszają się w przeciwnych kierunkach. Dzięki temu bada się odporność na różnokierunkowe ścieranie, bez względu na splot czy strukturę materiału. Można więc powiedzieć, że test jest przyspieszonym procesem codziennego użytkowania. Bo przecież każdego dnia podłogi w domach i mieszkaniach zostają wystawione na działanie środków czystości, piasku, kurzu czy różnego rodzaju obciążenia i tarcia. Co ważne, panele winylowe są odporne na ścieranie. 

Cena paneli winylowych może być różna. Wszystko zależy od klasyfikacji, wzoru, sposobu montażu lub producenta. Jednak ich wartość łatwo zmierzyć, wymieniając zalety. Można położyć je w niemal w każdym pomieszczeniu, są łatwe w utrzymaniu, świetnie wyciszają. Jednocześnie wszelkiego rodzaju zabrudzenia, np. po winie czy kawie nie są im straszne. Sprawdzą się również wtedy, gdy w domu są dzieci lub alergicy, a niektórzy producenci przyznają nawet 30 lat gwarancji na swoje produkty.