Najlepsze popręgi dla koni

Wybranie odpowiedniego popręgu dla konia nie należy do najprostszych wyborów. Jeśli koń jest mało wymagający – wybór może okazać się dość łatwiejszy, jednakże w innym przypadku może to narobić kłopotu. Jednakże nie warto się poddawać, ponieważ dzięki temu, że na rynku znajduje się szeroki zakres produktów, bez problemu można dobrać taki, który będzie idealnie pasował do konkretnego konia. 

Jaki popręg wybrać?

popręg dla koniaPrzede wszystkim warto wiedzieć, że popręg to część końskiego wyposażenia, który służy do mocowania siodła na grzbiecie konia. Jego głównym zadaniem jest odpowiednia stabilizacja siodła w płaszczyznach bocznych, dzięki czemu jeźdźca będzie mógł czuć się bezpiecznie siedząc na nim. Przy jeździe na wprost po płaskim terenie, dobrze dopasowane siodło pozwoli jeźdźcowi pozostać w prawidłowej równowadze oraz przyczyni się do stabilizacji wierzchowca. Źle dobrany i nieodpowiednio dopasowany popręg może uciskać i obcierać konia, co w konsekwencji spowoduje do poważnych problemów zdrowotnych, chociażby do zapoprężenia, trudno gojących się ran, a nawet to trwałego uszkodzenia powięzi. Dlatego najważniejsze o czym powinno się pamiętać – nigdy nie dopina się popręgu do samego końca, ponieważ za duża siła napięcia może spowodować niechcianą krzywdę dla konia. Prawidłowo dopięty popręg dla konia powinien umożliwić wsunięcie dłoni pomiędzy mostek a popręg. Szczególną uwagę należy zwrócić na popręgi z gumami, które w założeniu mają umożliwić większą elastyczność konia, ale w praktyce wygląda to zupełnie inaczej – prowokują do za mocnego dociągania, co sprawi zwierzęciu ból. Ważna jest również długość popręgu. Przy siodłach wszechstronnych i skokowych powinno się dobrać takie, których klamry wypadały mniej więcej w połowie przystułu. W przypadku siodeł ujeżdżeniowych i westernowych, dystans między krawędzią trybinki a końcem popręgu powinien wynosić maksymalnie 15 cm. Podstawową zasadą siodłania konia jest dopasowanie najbardziej właściwego siodła, ponieważ cała reszta wyposażenia jest mu podporządkowana. Dobrze zamieszczone elementy sprawią, że koń będzie mógł swobodnie się poruszać i chętniej przystąpi do nauki nowych czynności.

Dobranie właściwego wyposażenia dla konia jest najważniejsze w przypadku zaczęcia uprawiania dyscypliny sportowej związanej z jeździectwem. Dzięki temu, że producentów takich elementów jest w dzisiejszych czasach bardzo dużo, bez większego problemu będzie można dobrać takie propozycje, które idealnie będą pasować zarówno dla konia, jak i dla jeźdźcy.