Najlepsze piło łuparki do drewna

 

Ręczne łupanie drewna jest męczące i wiąże się z ryzykiem wypadków i wymaga poświęcenia dużej ilości wolnego czasu. Dlatego podczas przygotowywania zimowych zapasów drewna lepiej zdecydować się na mechaniczną łuparkę do drewna, która o wiele szybciej poradzi sobie z tym zdaniem. Jest to przede wszystkim o wiele bezpieczniejszy sposób na rąbanie drewna.

Rodzaje łuparek do drewna

mocna piło łuparka do drewnaNowoczesne łuparki do drewna dzieli się na dwa typy. Łuparki elektryczne są zazwyczaj zasilane prądem o napięciu 230V lub 400V. Do standardowego użytkowania w gospodarstwie domowym dużo lepszym rozwiązaniem będzie pierwsza opcja, ponieważ prąd do zasilania możemy znaleźć w zwykłym domowym gniazdku. Spalinowe maszyny do rozłupywania drewna potrafią być nieco głośniejsze i wymagają większej wiedzy na temat ich użytkowania, np. częstszych przeglądów technicznych lub okresowej wymiany oleju. Ich główną zaletą jest praca w dowolnym miejscu niezależnie od dostępu do zasilania elektrycznego. Przy profesjonalnym zastosowaniu i konieczności przerobienia dużej ilości drewna warto zainwestować w piło łuparkę. Są to maszyny wydajne i wielofunkcyjne. Jest to połączenie dwóch maszyn, która w rezultacie potrafi ciąć drewno na pożądana długość oraz rozłupywać pocięty fragment na dwie lub cztery części. Mocna piło łuparka do drewna zaoszczędzi nam czas oraz pozwoli na bezpieczną produkcję drewna opałowego. Kluczowym elementem tej maszyny jest konstrukcja, która ułatwia cięcie i łupanie. Stojak podawczy umieszczony na wysokości pasa podawczego pozwala na łatwe i sprawne dostarczenie kłody do komory tnąco – łupiącej. Warto zwrócić uwagę na parametry dotyczące maksymalnej średnicy łupanej kłody. Dużym udogodnieniem jest bęben, który oddziela korę i inne elementy od drewna opałowego oraz separator oddzielający trociny do osobnego pojemnika. Automatyczne sterowanie maszyną i komputer rozpoznający rodzaj drewna to dwa najnowocześniejsze rozwiązania. Czujniki, które mierzą i kontrolują jej działanie w czasie rzeczywistym oraz joystick, za pomocą którego sterujemy, podawaniem, piłowaniem, rozłupywaniem i kierunkiem przenośnika zdawczego.

Efektywność piło łuparek powinna iść w parze z rozwiązaniami, które zapewniają bezpieczeństwo użytkowania, czyszczenia i konserwacji maszyny. W wielu kombajnach zastosowano wiele patentów, które minimalizują ryzyko wypadków, poprawiają komfort pracy i ochronę operatora. W zależności od modelu, zastosowano pokrywę ochronną, która zabezpiecza obszar piłowania i rozłupywania lub system automatycznego wyłączenia maszyny.