Mutacja czynnika V Leiden

 

Za krzepnięcie krwi odpowiadają specjalne komórki, które powstają z rozpadu megakariocytów na drodze trombopoezy. Są to trombocyty. Większość kojarzy je pod nazwą płytki krwi. Tak, to właśnie one odpowiadają za krzepnięcie krwi, kiedy się zranimy, po zabiegach operacyjnych, wyrwaniu zęba i w wielu innych sytuacjach. Prawidłowy poziom trombocytów jest niezwykle ważny. Jeśli mamy ich za mało, to w przypadku zranienia możemy mieć problem z zatamowaniem krwi.

Czynniki środowiskowe a mutacja V Leiden

czynnik v leidenZ kolei jeśli trombocytów jest więcej niż powinno, to mamy do czynienia z chorobą o nazwie trombofilia. Krew staje się lepka, a w naczyniach krwionośnych mogą powstawać skrzepy krwi. Te z kolei jak wiadomo są bardzo niebezpieczne. Zakrzep może doprowadzić do zawału serca, jeśli dojdzie do zatkania naczynia wieńcowego okalającego mięsień sercowy. Do zawałów może dochodzić też w innych narządach – np. w nerkach lub w śledzionie. Oprócz tego zakrzepica prowadzić może do udarów mózgu. Zatyka się jedna z tętniczek w mózgowiu, co doprowadza do pęknięcia naczynia, wzrostu ciśnienia śródczaszkowego, a tym samym wylewu krwi do mózgu. Skutki takiego udaru mogą być opłakane. Dlatego warto się badać. Jeśli płytki są podwyższone, warto zastanowić się nad wykonaniem testu genetycznego na mutację czynnika V Leiden. Jest to jeden z czynników krzepnięcia krwi, który bierze udział w powstawaniu skrzepów. Okazuje się, że osoby, które cierpią na trombofilię, bardzo często mają mutację czynnika V Leiden. Przy takiej mutacji trzeba na siebie bardzo uważać. Lepiej nie dokładać czynników środowiskowych takich jak brak ruchu czy palenie papierosów, bo mutacja plus czynniki środowiskowe mogą skończyć się tragedią. Kto szczególnie powinien uważać na mutację czynnika V Leiden? Na pewno czynnik v leiden jest bardzo istotny dla kobiet w ciąży. Nawykowe poronienia mogą być spowodowane mutacją czynnika V Leiden. Poza tym poród u kobiet z mutacją czynnika V Leiden nie należy do bezpiecznych.

Jest znacznie bardziej obciążony powikłaniami – zwłaszcza zakrzepicą naczyń, co może w najgorszym wypadku doprowadzić do śmierci kobiety w czasie porodu lub po nim. Wiadomo, że poród to krwawy zabieg, w czasie którego nadmierna krzepliwość nie jest wskazana. Istnieją wyspecjalizowane laboratoria, które w krótkim okresie czasu są w stanie wykonać badanie genetyczne na mutację czynnika V Leiden. Niezależnie od wyniku morfologii krwi, kobiety w ciąży powinny wykonywać takie badanie, aby spać spokojnie i nie martwić się w okresie ciąży i w czasie porodu.