Maski z filtrem – skuteczna obrona przed wirusem

 

Wraz z nadejściem wirusa SARS-CoV-2 dla wszystkich z nas nastały nieco ciężkie czasy. Na świecie panuje pandemia, nieuzasadnione wyjścia z domu są odradzane. Jednak kiedy już musimy wyjść z domu, powinniśmy wiedzieć jak się bronić przed koronawirusem. Podstawą takiej ochrony są żele antybakteryjne, a także, oczywiście, maseczki. Doskonale sprawdzą się maseczki z filtrem, zapewnią nam bezpieczeństwo, którego potrzebujemy.

Dlaczego wybrać maseczki z filtrem FFP2?

maski z filtrem ffp2Zacznijmy od wyjaśnienia skrótu FFP, bo może się to okazać ważne. Rozwinięcie tego skrótu pochodzi z języka angielskiego, a oznacza dokładnie „filtering face piece”. Oznacza to, że taka maseczka zawiera filtr, który ma oczywiście za zadanie filtrować powietrze. Wadą takiej maseczki jest to, że filtruje tylko powietrze wdychane, jest to więc jednostronna ochrona. Nadal jednak potrzebna i skuteczna. Maski z filtrem FFP2 są też nazywane maskami przeciwpyłowymi i antysmogowymi. Nie ma co się zrażać tymi nazwami, ponieważ takie maseczki również skutecznie hamują transmisję wirusa Covid-19, zapewniając nam potrzebną ochronę. Należy jednak znać zasady bezpieczeństwa noszenia takiej oto maseczki. Mianowicie, powinno się ją nosić tylko i wyłącznie do momentu jej zwilgotnienia. Wilgoć może mieć znaczny wpływ na nasze zdrowie, a przecież dla jego ochrony te maseczki nosimy. Dlatego trzeba zachować ostrożność. Wilgoć sprzyja rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych i dlatego jest wysoce niebezpieczna. Warto też zaznaczyć, że kupno takiej maseczki będzie kosztem nieco większym niż zwykła maseczka z apteki. Moim zdaniem jednak warto taką kupić, ponieważ skuteczność filtrowania maseczki FFP2 wynosi około dziewięćdziesięciu czterech procent. Jest to całkiem sporo. Noszenie jej zawsze, gdy wychodzimy z domu, na pewno pomoże nam zmniejszyć ryzyko zachowania na koronawirusa. Szczególnie ważne jest zakładanie maseczki w miejscach, gdzie przebywa jednocześnie dużo ludzi – jak sklepy spożywczy czy centra handlowe. W takich miejscach bezwzględnie powinniśmy mieć na sobie maseczkę, a taka z filtrem może być świetnym rozwiązaniem.

Musimy pamiętać, że tutaj nie chodzi tylko o nasze zdrowie, ale też o zdrowie osób wokół nas, w tym naszych bliskich. Noszenie maseczek, szczególnie takich z filtrem może znacznie obniżyć emisję wirusa i zwyczajnie pomóc nam, a także innym osobom, nie zachorować. Dlatego jest to bardzo ważne, aby nosić takie maseczki. Zainwestowanie większej ilości pieniędzy na maseczkę z filtrem, może być bardzo pomocne dla wszystkich.