Lekkie materiały stosowane w budownictwie

 

Niektóre rozwiązania wymagają zastosowania nietypowych konstrukcji, które ze względu na swoje korzyści w znacznej mierze przeważają nad tradycyjnymi rozwiązaniami. Dotyczy to w szczególności konstrukcji, które charakteryzują się krótkim czasem montażu oraz demontażu, lekkością oraz zbliżonymi właściwościami mechanicznymi do tradycyjnych rozwiązań. 

Zalety hal łukowych

lekka hala łukowaTego typu obiekty są pożądane wszędzie tam, gdzie organizowane są ograniczone czasowo wydarzenia. Obiekty takie jak lekka hala łukowa świetnie sprawdzają się w szczególności jako sklepy polowe na różnego rodzaju festiwalach muzycznych czy wydarzeniach sportowych. Istnieje kilka rodzai hal do których zaliczyć można między innymi: hale sportowe, hale przemysłowe, hale gospodarcze, hale lotnicze, składownie, hale wojskowe i tym podobne. Każde z tych zastosowań posiada określone cechy charakterystyczne które warunkują użycie konkretnych materiałów. Przykładowo w przemyśle może zajść konieczność zastosowania materiałów konstrukcyjnych, które są odporne na oddziaływanie agresywnych czynników środowiskowych. Te z kolei są uwarunkowane od specyfiki zachodzących w obrębie hali procesów. Często bowiem wykonywane przez pracowników czynności prowadzą do powstawania niebezpiecznych substancji, które mogą oddziaływać na konstrukcję obiektu. Właśnie dlatego należy ją zabezpieczyć odpowiednio co jest możliwe tylko i wyłącznie w przypadku określenia przez zamawiającego ewentualnych czynników szkodliwych. Transport i montaż elementów składowych hali odbywa się przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Znacznie obniża koszty fakt, że wszystkie elementy są wcześniej przygotowywane w fabryce. Całość montażu wygląda poniekąd jak składanie budynku z pasujących do siebie klocków. Warto dodać, że ważnym czynnikiem warunkującym zastosowanie w określonych warunkach jest ciężar konstrukcji. W niektórych przypadkach może okazać się, że materiały konstrukcyjne takie jak metal posiadają za dużą masę własną. W takim przypadku stosowane są materiały alternatywne o mniejszym ciężarze. Przykładem może być chociażby aluminium, które posiada znacznie niższą wagę. Jest ono co prawda droższe, ale w specjalistycznych zastosowaniach często cena nie gra roli.

Liczy się natomiast wykonalność danego projektu oraz możliwość spełnienia założeń. Wiele inwestycji jest wykonywanych przez prywatne osoby, które dzięki hali łukowej są w stanie uruchomić produkcję lub magazyn na swoje towary. Dzięki temu rozwiązaniu w znaczący sposób obniżane są koszty budowy dodatkowych przestrzeni składowania różnego rodzaju materiałów.