Lekka drabina i jej podstawowe typy

Drabina jest jednym z podstawowych narzędzi, które służą do przemieszczania się na różnych poziomach. Drabiny używają przede wszystkim ekipy budowlane, elektrycy czy monterzy. Drabina może być stosowana przez szereg różnych zawodów. Podstawowym elementem odróżniającym modele drabin od siebie jest oczywiście jej zasięg. Jednak drugim ważnym kryterium, jakim kierują się klienci sklepów, jest materiał, z jakiego drabina została wykonana. Jakich materiałów używa się najczęściej do budowy drabin? 

Drabina wykonana z aluminium i innych materiałów

drabina aluminiowaModele drabin wykonanych z aluminium stanowią znakomitą większość wszystkich modeli kupowanych w sklepach. Dzięki lekkiej oraz sztywnej konstrukcji takiej drabiny może ona być przewożona na samochodach, przenoszona w rękach lub innym sposobem. Dzięki niewielkiej wadze drabina aluminiowa jest odporna na korozję oraz niszczenie. Przenoszenie drabiny wykonanej z aluminium nie sprawia żadnych problemów, dzięki temu mogą być one stosowane wszędzie tam, gdzie pracownicy bardzo często przemieszczają się razem z drabinami. Dzięki lekkiej wadze drabina nie powoduje zmęczenia i bólu podczas jej dźwigania. Oprócz drabin aluminiowych często widuje się modele drewniane. Kiedyś były one bardziej popularne, dzisiaj ustępują pola ich nowocześniejszym odpowiednikom. Drabiny drewniane są używane w gospodarstwach rolnych, a także na posesjach. Tego typu drabiny mogą być używane z mniejszą intensywnością, a ich głównym atutem jest fakt, że nie przewodzą prądu. Oprócz modeli drewnianych często spotykamy także wiele drabin, które są zbudowane ze stali. Ustępują one jednak drabinom aluminiowym pod względem ciężaru, a co za tym idzie wygody użytkowania. Drabiny stalowe nie mogą być także stosowane przez elektryków, gdyż przewodzą prąd, a ich użytkowanie przez ekipy elektryczne grozi porażeniem i utratą zdrowia lub życia. Oprócz wymienionych drabin możemy spotkać także modele, które są wykonywane z nowoczesnego włókna szklanego. Są one także bardzo lekkie, lecz ich popularność nie jest tak duża, jak modeli aluminiowych, stalowych czy też drewnianych.

Wiele drabin jest dostosowanych do konkretnych prac, jakie są wykonywane przez osoby je używające. Dlatego na przykład drabiny wolnostojące są używane przez malarzy czy tapeciarzy, drabiny przystawne przez tynkarzy czy pracowników branży dociepleniowej. Istnieją także modele drabin wielofunkcyjnych, które mogą na przykład pełnić funkcję podestu, na którym możemy wykonywać wiele prac w pomieszczeniach czy na zewnątrz.