Kurtyna pożarowa – co to?

W niektórych przypadkach nazwy produktów mogą być mylące, ponieważ są podobne do produktów o zupełnie innym przeznaczeniu i w związku z tym zawsze przed decyzją o zakupie należy zebrać szereg informacji o konkretnym produkcie. W sposób szczególny takie podejście powinno być realizowane przez przedsiębiorców, ponieważ muszą oni zawsze w sposób rozsądny dysponować swoimi środkami finansowymi tak, żeby rozwijać firmę i jednocześnie zapewnić każdemu pracownikowi odpowiedni poziom bezpieczeństwa. W tym kontekście kurtyn pożarowych nie wolno im bagatelizować.

Ciekawostki o automatycznej kurtynie pożarowej

automatyczne kurtyny pożaroweJak sama nazwa wskazuje, takie kurtyny powinny być wykorzystywane z powodzeniem przede wszystkim w pomieszczeniach, w których konkretny przedsiębiorca może spodziewać się ewentualnego pożaru na przykład ze względu na wykorzystywanie tam dużej liczby urządzeń potrzebujących do funkcjonowania energii elektrycznej. Taka kurtyna to ze względu na materiał, z którego powstała doskonałe rozwiązanie przeciwpożarowe. Przecież sposobów walki z ogniem jest teraz bardzo dużo i skuteczne działanie może być związane między innymi z ograniczeniem rozprzestrzenienia tego niebezpiecznego żywiołu. Automatyczne kurtyny pożarowe mogą być z powodzeniem wykorzystywane w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu, ponieważ bez względu na miejsce montażu zawsze dobrze odcinają one konkretne pomieszczenia. Tak jak już powiedziano, są to kurtyny automatyczne, więc żeby mogły prawidłowo funkcjonować, powinny być połączone z czujnikami wykrywającymi pożar oraz innymi elementami takiego systemu. Opuszczanie kurtyny ze względu na dobrą współpracę poszczególnych elementów tego rozwiązania może odbywać się w ciągu kilku sekund podobnie zresztą jak zwijanie kurtyny w sytuacji, gdy nie jest już potrzebna. Taka kurtyna to jednak nie tylko skuteczna metoda zatrzymywania ognia, ale także sposób na zatrzymanie dymu w konkretnym pomieszczeniu, ponieważ wtedy wietrzenie budynku po pożarze lub innej podobnej sytuacji może być naprawdę łatwe pod warunkiem właściwego działania wentylacji.

Żeby takie wykorzystywanie kurtyn pożarowych mogło rzeczywiście przynosić oczekiwane rezultaty, muszą być one najpierw zamontowane we właściwych miejscach, czyli na przykład tam, gdzie znajdują się wejścia do konkretnych pomieszczeń. Z dopasowaniem kurtyny pożarowej do specyfiki konkretnego budynku, w którym ma ona funkcjonować nie ma żadnego problemu. Automatyczną kurtynę naprawdę warto kupić, ponieważ pomaga ona w ograniczeniu strat powstałych na skutek pożaru lub podobnej sytuacji.