Który styropian jest lepszy – biały czy grafitowy?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest stosowanie odpowiedniej izolacji termicznej. Przekłada się to bowiem na znaczne mniejsze koszty eksploatacyjne danego budynku, szczególnie zimą albo w czasie upalnego lata. Warto, by wybrany materiał izolacyjny był skuteczny mimo niskiej grubości.

Zalety styropianu grafitowego

styropian grafitowy w BydgoszczyStyropian nadal pozostaje jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów izolacyjnych. Wynika to z faktu jego dosyć wysokiej skuteczności, niskiej nasiąkliwości, oraz niskiej ceny, dzięki czemu na ocieplenie domu przy jego pomocy może sobie pozwolić niemal każdy. Niestety, standardowy, biały styropian, wymaga używania dość grubych warstw tej izolacji, aby był w pełni skuteczny, Prowadzi to do utrudnienia dopływu światła słonecznego przez okna i znacznej podatności na uszkodzenia mechaniczne takiej bardzo grubej izolacji. Takich wad jest pozbawiony styropian grafitowy w Bydgoszczy, który cechuje się podobną skutecznością przy znacznie niższej grubości. Te różnice w grubości są spowodowane użyciem podczas wytwarzania tego produktu dodatkowych surowców, które pozwalają na uzyskanie podobnej skuteczności izolacji termicznej przy znacznie cieńszym arkuszu styropianu. Styropiany grafitowe przy tej samej gęstości maja znacznie lepszą skuteczność izolacyjną od standardowego styropianu białego. Styropian grafitowy wytarza się, podobnie jak białą odmianę tego materiału,, poprzez spienienie polistyrenu, ale do grafitowej odmiany dodaje się podczas produkcji dodatkowe związki uszlachetniające, takie jak grafit, sadza, czy związki aluminium. Ich głównym zadaniem jest odbijanie światła podczerwonego, będącego tym elementem promieni słonecznych, które odpowiadają za silne nagrzewanie się domu. Dzięki temu właśnie styropian grafitowy ma charakterystyczny ciemny kolor i wykazuje tak dużą skuteczność termoizolacyjną mimo niższej grubości. Niższa grubość arkuszy styropianu grafitowego przekłada się na jego mniejszą cenę, oraz mniejsza cenę wszystkich elementów dodatkowych, które musza być użyte podczas ocieplania domu styropianem, czyli na przykład siatki zbrojonej – ze względu na niższa grubość i wagę styropianu grafitowego, siatki zbrojonej trzeba po prostu użyć mniej. Również samo wykonanie docieplenia jest znacznie łatwiejsze, ze względu na mniejszą wagę cieńszych arkuszy styropianu grafitowego.

Wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego jest bardzo ważny, gdyż przełoży się na skuteczność wykonanej izolacji i łatwość jej montażu. Obecnie nadal najpopularniejszym materiałem izolacyjnym jest styropian, szczególnie te jego odmiany, które wywożono w składniki odbijające światło podczerwone.