Kiedy stosuje się wiskozymetry?

Jedna z podstawowych cech różnego rodzaju cieczy i płynów jest lepkość, której określenie jest bardzo istotne dla różnych gałęzi przemysłu. Jest to niezbędny zabieg do prawidłowego procesu produkcyjnego w zakładach, zajmujących się produkcją kosmetyków, tuszy drukarskich czy olejów opałowych. Cechy finalnego wyrobu w dużej mierze uzależnione są od pomiarów dokonywanych podczas produkcji. 

Rodzaje wiskozymetrów i ich zastosowanie

wiskozymetrWiskozymetria to dziedzina nauki określanej jako reologia. Lepkość cieczy i gazów określa wartość jej wewnętrznego tarcia, przez co jest jedną z najbardziej istotnych właściwości surowców. Pomiary tej cechy stosuje się w wielu gałęziach przemysłu, bowiem nie byłoby możliwe wyprodukowanie prawidłowej jakości kosmetyku czy tuszu drukarskiego, który nie spływałby z powierzchni, jeśli nie została by określona jego prawidłowa lepkość. Do takiego badania wykorzystuje się narzędzie, określane jako wiskozymetr, a rodzaj tego urządzenia zależy od rodzaju i właściwości danej cieczy. Najprostszym i jednocześnie najtańszym rozwiązaniem są wiskozymetry kapilarne, jednak korzystanie z nich ogranicza się jedynie do płynów niutonowskich, jednak nie są one zbyt dokładne. Zdecydowanie bardziej wiarygodne wyniki możemy otrzymać, wykorzystując wiskozymetry rotacyjne lub wibracyjne. Te ostatnie zwykle konstruowane są w taki sposób, by podczas pracy automatycznie się oczyszczać, dlatego doskonale sprawdzą się nawet podczas pracy z cieczą zawierającą ciała stałe. W przypadku obecność ciał stałych w cieczy nie sprawdzą się wiskozymetry kapilarne i tłokowe, bowiem ich mechanizm nie jest odporny na zatykanie i powstawanie osadów. Oprócz dokładności pomiaru niezwykle istotna jest również jego powtarzalność, a tą charakteryzują się wszystkie przedstawione metody. Dla całego procesu produkcyjnego bardzo ważny jest również czas pomiaru. W różnego rodzaju laboratoriach najszersze zastosowanie znalazły wiskozymetry kapilarne, które są najtańszą możliwością, a otrzymywane wyniki są dość zadowalające – przede wszystkim powtarzalne. Do wiskozymetrów kapilarnych zaliczyć można kilka rodzajów narzędzi: wypływowe, przepływowe oraz lepkościomierze osadowe, których wybór uzależniony jest od rodzaju cieczy. Rzadziej wykorzystywanymi urządzeniami są wiskozymetry pęcherzykowe, rotacyjne czy ultradźwiękowe.

Określenie lepkości cieczy ma bardzo istotne znaczenie podczas produkcji różnego rodzaju towarów. Kosmetologia czy petrochemia to tylko niektóre z wielu gałęzi przemysłu, w których określenie tej właściwości cieczy ma bardzo ważny wpływ na prawidłowy przebieg całego procesu. Rodzaj lepkościomierza uzależniony jest zarówno od rodzaju płynu i jego właściwości, jak i od oczekiwanej dokładności pomiaru.