Kiedy potrzebna jest charakterystyka energetyczna lokali?

Posiadałam bardzo dużą sumę gotówki, którą zdecydowałam się zainwestować w nieruchomości. Chciałam się do tego zabrać bardzo profesjonalnie i w związku z tym dużo czytałam na temat tego, jakie formalności należy mieć załatwione jeżeli chce się przeznaczyć swoje nieruchomości na wynajem. Bardzo mocno zainteresował mnie temat charakterystyki energetycznej lokali i budynków. Raz czytałam o tym, że jest to wymagane, innym razem że nie jest to konieczne. Musiałam znaleźć jakieś rzetelne źródło informacji na ten temat.

Czy potrzebne mi jest świadectwo energetyczne?

świadectwo charakterystyki energetycznej czy i kiedy potrzebneW celu uzyskania profesjonalnych i rzetelnych informacji na ten temat udałam się do firmy energetycznej, z którą na co dzień współpracowałam. Zapytałam się tam specjalisty o świadectwo charakterystyki energetycznej Czy i kiedy potrzebne jest w przypadku wynajmu mieszkań. Bardzo dokładnie wytłumaczył mi on, że świadectwo charakterystyki energetycznej jest obligatoryjne przez prawo w sytuacji jeżeli sprzedajemy nieruchomość na podstawie umowy kupna – sprzedaży lub spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu, a także w sytuacji jeżeli przeznaczamy lokal lub budynek na wynajem. Nie ma przy tym znaczenia czy jest to nieruchomość mieszkalna, czy gospodarcza. W przypadku wynajmu świadectwo charakterystyki energetycznej jest nam zawsze potrzebne. Takie świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez dziesięć lat od momentu jego wystawienia. Po tym czasie, jeżeli decydujemy się dalej wynajmować nieruchomość należy takie świadectwo odnowić. Bardzo ważne jest to, że takie świadectwo charakterystyki energetycznej może wystawić tylko elektryk, który posiada do tego odpowiednie uprawnienia. Zgodnie z ustawą o prawie budowlanym taka osoba musi posiadać wykształcenie wyższe w kierunku charakterystyki energetycznej lub mieć ukończony z pozytywnym wynikiem kurs i egzamin państwowy z tego zakresu. Teraz już wiedziałam, że świadectwo charakterystyki energetycznej jest mi potrzebne do wynajmu mieszkania.

Korzystając z faktu, że jestem już w firmie energetycznej umówiłam elektryka, żeby wykonał on świadectwo charakterystyki energetycznej w moich trzech mieszkaniach, które przeznaczyłam na wynajem od przyszłego miesiąca. Świadectwo charakterystyki energetycznej, jak się okazało jest bardzo ważnym dokumentem, który zaświadcza o tym, że instalacja elektryczna jest w dobrym stanie i korzystanie z niej nie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość. Na szczęście nie jest to zbyt drogie przedsięwzięcie.