Jakie parametry posiada sieć elektryczna?

 

Osoby odpowiedzialne za zapewnienie ciągłości procesu w zakładach przemysłowych muszą stosować odpowiednie narzędzia diagnostyczne, które dostarczają niezwykle cennych danych. Bardzo ważne jest przede wszystkim zapewnienie optymalnych warunków pracy dla maszyn oraz linii technologicznych, które są podłączone do zakładowej sieci elektrycznej. W niej w zależności od zastosowanych zabezpieczeń oraz układów rozdzielczych mogą panować różne warunki.

Jak zmierzyć parametry jakościowe energii?

miernik parametrów sieci elektrycznejWarto wspomnieć, że dużo zależy tak naprawdę od rodzaju, charakterystyki oraz mocy odbiorników. Niektóre z nich mogą generować zakłócenia, które negatywnie oddziałowywują na cały układ. W związku z tym niezbędny jest miernik parametrów sieci elektrycznej, który pozwala określić w jakim stanie jest sieć przesyłowa. Przy jego pomocy można zmierzyć między innymi wartość napięcia, natężenie prądu, zawartość harmonicznych czy współczynnik mocy. Każdy z tych parametrów daje pogląd na temat funkcjonowania sieci oraz jakości energii elektrycznej, która jest dostarczana do urządzeń. Urządzenia umożliwiające ich pomiar nazywane są analizatorami. Występują one w różnych postaciach, a najprostszy podział obejmuje jednofazowe oraz trójfazowe. Analizatory oprócz pomiaru umożliwiają również przesyłanie danych w czasie rzeczywistym do jednostek centralnych, gdzie mogą być dalej obrabiane. Ważne jest wyłapywanie wszelkich anomalii na bieżąco tak żeby możliwe było ich powiązanie z zadziałaniem konkretnych urządzeń czy maszyn. Do sytuacji niepożądanych zaliczyć można chociażby wahania, zapady czy zaniki napięcia zasilającego. Negatywne są również wszelkie odkształcenia przebiegu prądu czy napięcia od sinusoidy. Mogą one mieć wpływ na funkcjonowanie elementów wykonawczych takich jak chociażby silniki. Wszelkie odstępstwa od bazowej częstotliwości czy zbyt duże zakłócenia w energii przez nie pobieranej mogą skutkować zmianą ilości obrotów.

Jest to niezwykle istotne. Jak widać zagadnienie jakości energii elektrycznej jest niezwykle istotne w perspektywie zapewnienia jak najbardziej optymalnych warunków do pracy urządzeń. Warto wspomnieć, że niewłaściwe parametry napięcia zasilającego mogą również powodować straty. Urządzenia czy maszyny zasilane napięciem o innych parametrach niż znamionowe mogą bowiem pracować z mniejszą sprawnością czy wydajnością. Żeby tego uniknąć należy inwestować w nowoczesne urządzenia, które zapewniają wysoką dokładność pomiarów oraz natychmiastowe wyniki. Na rynku bez problemu można zakupić cały potrzebny osprzęt dla różnego rodzaju zastosowań.