Jaką komorę laminarną wybrać?

 

Praca w specyficznych warunkach laboratoryjnych wymaga nierzadko wykorzystania różnego typu sprzętu. Szczególnie wymagające są procesy, które muszą być prowadzone w sterylnych warunkach. Tylko podczas takich warunków, mogą zostać poprawnie przeprowadzone analizy mikrobiologiczne. Odpowiedni sprzęt zapewnić mogą producenci urządzeń laboratoryjnych. Samo pomieszczenie również powinno być dostosowane. Powietrze musi być możliwie czyste i nie powodować zanieczyszczeń odczynników i próbek.

Właściwości komory laminarnej

duża komora laminarnaW laboratoriach w których muszą być zachowane warunki sterylnie, powszechnie stosowanym sprzętem jest komora laminarna. Jest to urządzenie, które działa podobnie jak dygestorium, ale zapewnia odwrotny w porównaniu do niego przepływ powietrza. W komorze zainstalowany jest filtr, który skutecznie oczyszcza powietrze z wszelkich najmniejszych zanieczyszczeń o charakterze fizycznym, chemicznym i mikrobiologicznym. Duża komora laminarna nadaje się do przeprowadzania jednocześnie nawet kilku analiz w sterylnych warunkach. Powietrze, które wydmuchiwane jest z komory laminarnej jest zupełnie jałowe. Przepływ powietrza unormowany, przez co próbki zawierające najmniejsza ilość materiału biologicznego nie zostają skażone. Bariera utworzona przez powietrze, zapobiega przedostawaniu się jakichkolwiek mikroorganizmów, pyłów oraz przetrwalnikom, które unoszą się w zwykłym powietrzu. Nierzadko w środku komory laminarnej znajduje się także palnik gazowy, dzięki któremu można dodatkowo wysterylizować narzędzia używane w procesie wykonywania analizy. Przed rozpoczęciem pracy trzeba także włączyć lampę UV, która również wyjaławia powietrze obecne w komorze. Oferowane urządzenia mogą być różnej wielkości. Decydują się na ich zakup warto jednak wybrać większy model – zdecydowanie zwiększy efektywność wykonywanych analiz. Komory laminarne oferowane przez czołowych producentów światowych i krajowych są opatrzone bardzo atrakcyjnym pakietem gwarancyjnym i serwisowym.

Chcąc zapewnić najwyższą jakość i zgodność z normami, wykonywanych analiz mikrobiologicznych, właściciel laboratorium powinien zaopatrzyć swoich pracowników w komorę laminarną. Dzięki niej możliwe jest utrzymywanie sterylnych warunków podczas analiz najbardziej wrażliwych na jakiekolwiek zanieczyszczenia prób. Duże komory laminarne są także bardzo ergonomiczne oraz pozwalają na jednoczesne wykonywanie kilku prób. Ich wyposażenie może być różne, zależne od modelu. Palnik gazowy oraz lampa UV są jednak niezbędne i powinny znajdować w każdym sprzęcie tego typu.