Jak uchronić się przed awarią instalacji wodnej?

Instalacje wodociągowe są jednymi z najbardziej podatnych na występowanie awarii. Ma to związek głównie ze znacznymi zmianami ciśnienia w obrębie instalacji, które występują w ciągu doby w zależności od tego, ilu użytkowników korzysta w danym momencie z instalacji. Duże wahania ciśnienia mogą zaś doprowadzić do jej rozszczelnienia a nawet poważniejszych awarii, których usunięcie może być kłopotliwe i długotrwałe.

Jak zapobiec rozszczelnieniu instalacji?

reduktor ciśnienia z filtremJeżeli widzimy, że w obrębie instalacji wodociągowej, do której jesteśmy podłączeni występują duże wahania ciśnienia, konieczne może być wyposażenie się w reduktor ciśnienia z filtrem. Montując instalację tego typu urządzenie nie jest instalowane ze względu na to, że nie zawsze jego używanie jest konieczne. Bezwzględnie trzeba się w niego wyposażyć gdy widzimy, że nasza instalacja nie pracuje prawidłowo, na przykład gdy szybko zmienia się siła strumienia wody płynącego z kranu, słyszymy dziwne dźwięki dobiegające z rur, lub występują częste, nieuzasadnione przerwy w dostawie wody, które nie są spowodowane awarią czy naprawą. Reduktor ciśnienia to urządzenie którego zadaniem jest regulowanie ciśnienia w obrębie instalacji, oczywiście tylko w jej obrębie za zamontowanym reduktorem. W związku z tym kluczowe jest odpowiednie wybranie miejsca w naszej instalacji, w którym zechcemy go zainstalować. Bardzo ważne jest aby kupować reduktory tylko najlepszej jakości i dodatkowo wyposażone w filtr. Uchroni nas on przed przenikaniem do wody zanieczyszczeń, co skutkuje zazwyczaj zmianą jej koloru lub nieprzyjemnym zapachem. Dodatkowo filtr stanowi pewnego rodzaju zabezpieczenie dla reduktora – zawsze najpierw uszkadza się filtr a dopiero potem sam reduktor, a wymiana samego filtra jest duża tańsza niż całego urządzenia. Kolejnym ważnym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę kupując tego typu sprzęt jest jakość wykonania. Do opisywanych instalacji wodno-kanalizacyjnych wybierajmy tylko te reduktory, które są wykonane z mosiądzu. Dzięki temu będą one zupełnie odporne na prace w środowisku silnych zmiany cienień oraz korozję. Ciekawym udogodnieniem jest tez możliwość samodzielnego ustawienia siły pracy reduktora – taką możliwość oferują zazwyczaj droższe modele.

Jak widać, małe akcesorium może nas niemal zupełnie uchronić przed następstwami skokowej zmiany ciśnienia w obrębie instalacji. Warto więc wyposażyć się w to niewielkie urządzenia, aby tanim kosztem uniknąć kłopotów z pękniętymi, nieszczelnymi rurami. Montaż tego akcesorium jest na pewno prostszy i łatwiejszy niż wymiana całej instalacji.