Jak regenerować silniki elektryczne?

Silniki elektryczne są obecnie bardzo często stosowane, przede wszystkim w samochodach osobowych, ale nie tylko. Ich dużą zaletą jest fakt, że zużywają znacznie mniejsze ilości paliwa przy dużo lepszych osiągach. Z drugiej jednak strony, ten rodzaj silników jest bardzo podatny na duże obciążenia i może wymagać regeneracji.

Na czym polega przewijanie silników?

profesjonalne przewijanie silnikówObecnie coraz częściej w samochodach osobowych montowane są silniki elektryczne. Wynika to z   faktu, że ten rodzaj silników może osiągać znacznie lepsza wydajność a dodatkowo zużywa on mniejsze ilości paliwa i oleju napędowego. Z drugiej jednak strony, w wyniku intensywnego użytkowania samochodu z tym silnikiem, może dojść do przepalenie jego elektronicznych podzespołów czyli uzwojenia. Na szczęście jednak, jest bardzo prosty sposób na rozwiązanie takiego problemu – wystarczy znaleźć warsztat, który wykonuje profesjonalne przewijanie silników elektrycznych. Przewijanie, zwane także przezwajaniem, to metoda regeneracji silników elektrycznych, która polega na wymianie tak zwanego uzwojenia. Uzwojenie jest to długi i cienki drucik, który przebiega przez cały silnik a jego główna rolą jest dostarczenie energii elektrycznej do wszystkich pozostałych podzespołów – jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu silnika jest więc bardzo ważna. Dlatego też, gdy zauważymy znaczny spadek wydajności naszego samochodu, może to oznaczać że konieczne jest wykonanie przewijania. Wykonuje się tą metodę regeneracji jedynie w doświadczonych w tego typu naprawach warsztatach samochodowych. Wymiana uzwojenia, czyli opisywanego wcześniej cienkiego druciku, jest bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać, oraz wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu, doświadczenia oraz umiejętności. Jeżeli demontaż uzwojenia zostanie wykopany niedokładnie, może to doprowadzić do uszkodzenia wszystkich elektronicznych podzespołów, które są z nim połączone. Jeżeli jednak wymiana uzwojenia zostanie wykonana przez profesjonalistów, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że nasz samochód osiągnie ponownie swoją pierwotną wydajność. Ważne jest jednak aby przewijanie silnika wykonywać od razu po zauważeniu nieprawidłowości w działaniu samochodu. Typowe objawy przepalenia uzwojenia to problemy z rozruchem samochodu.

Dzięki silnikom elektrycznym zamontowanym w naszych samochodach mogą one działać znacznie wydajniej. Z drugiej jednak strony są one bardziej podatne na różnego rodzaju usterki. W takim przypadku należy jak najczęściej wykonać regeneracje silnika w profesjonalnym warsztacie.