Jak piaskować ramy?

Proces piaskowania to szczególny etap prac lakierniczych, który jest w stanie zrobić naprawdę dobre efekty nawet w przypadku bardzo zniszczonych elementów oraz tych, które ktoś wcześniej nieudolnie próbował pomalować. Dzięki temu, że poddamy elementy naszego motoru piaskowaniu, będziemy mogli zaoszczędzić dużo czasu, który musielibyśmy poświecić na szlifowanie za pomocą szlifierki. Dzięki piaskarce osiągniemy znacznie lepszy efekt w znacznie krótszym czasie.

Kiedy stary motor wymaga dokładnego piaskowania?

piaskowanie ram motocykliJeżeli jeszcze nie wiemy, na czym polega piaskowanie, to najwyższa pora się dowiedzieć. Żeby go dokonać, musimy zdemontować wszystkie elementy, które chcemy poddać piaskowaniu. To bardzo ważne, gdyż ścierniwo może uszkodzić inne części naszego motoru, a tego nie chcemy. Podczas piaskowania musimy też posiadać specjalną odzież ochronną. Składają się na nią rękawice, które będą wystarczająco chroniły nasze dłonie przed odpryskami, maska na twarz oraz fartuch ochronny. Dodatkowo musimy pomyśleć też o aparacie oddechowym, dzięki któremu nie będziemy wdychali szkodliwych związków lotnych powstających w wyniku rozbijania się ścierniwa o czyszczoną powierzchnię. Gdy już będziemy mieli te wszystkie rzeczy, możemy przejść do piaskowania. To proces, w którym podłączona do kompresora piaskarka pod ogromnym ciśnieniem wyrzuca w stronę piaskowanego elementu ścierniwo. Na początku, gdy ta technologia dopiero się rozwijała, stosowano zwykle piasek kwarcowy, dzisiaj jednak jest to rzadkością. Zwykle ścierniwem są szklane lub metalowe kulki, które charakteryzują się wysoką skutecznością w usuwaniu zabrudzeń oraz starych elementów lakieru. Dzięki nim możemy skutecznie przywrócić naszej piaskowanej powierzchni pierwotny blask. Co ważne, powierzchnia poddana piaskowaniu może zostać skutecznie wygładzona, co nie jest możliwe, gdy będzie decydowali się na stosowanie na przykład szlifierki w celu oczyszczenia ramy. Chcąc przeprowadzić piaskowanie ram motocykli musimy posiadać specjalistyczny sprzęt.

W sytuacji, gdy nie posiadamy własnej piaskarki, możemy zlecić wykonanie tego typu pracy w warsztacie, który na co dzień zajmuje się lakierowaniem elementów. Każdy szanujący się lakiernik posiada piaskarkę, którą będzie w stanie oczyścić niezbędne elementy. To precyzyjna praca, która wymaga wprawy i stanowi pewne zagrożenie dla osoby, która ją wykonuje, dlatego nie zawsze robienie tego samemu jest najlepszym rozwiązaniem. Czasem warto po prostu zaufać fachowcom, którzy mogą zrobić coś dla nas.