Jak dobrać żarówkę grzewczą do terrarium?

Jeżeli bierzemy pod swoją opiekę zwierzę egzotyczne, musimy zapewnić mu takie warunki, które są najbardziej zbliżone do tych, które panują w jego naturalnym środowisku. W trosce o to trzeba także zwrócić uwagę na temperaturę i nasłonecznienie środowiska, w którym normalnie bytowałoby zwierze. I to właśnie w trosce o utrzymanie prawidłowego nasłonecznienia w terrariach montuje się specjalne żarówki grzewcze.

Jaką żarówkę zamontować w terrarium?

żarówka grzewcza do terrariumPosiadanie zwierzęcia domowego zawsze powinno wiązać się z odpowiedzialnością. Każdy kto posiada pupila jest zobligowany do tego, by zapewnić mu jak najlepsze warunki do prawidłowego rozwoju. Jeżeli chcemy zostać hodowcami zwierzęcia egzotycznego i trzymać go w terrarium, musimy jak najwięcej dowiedzieć się o jego sposobie życia i o cechach jego środowiska naturalnego. Terrarium zwierząt powinno zawsze być małym odwzorowaniem jego środowiska. Przede wszystkim trzeba dowiedzieć się, jak długo trwa doba słoneczna w środowisku naturalnym zwierzęcia, czy zwierze jest aktywne w noc i dzień oraz w jakich temperaturach bytuje. Jeżeli jesteśmy juz w posiadaniu takiej wiedzy, dopiero zabieramy się za wystrój terrarium. Każde terrarium powinno być wyposażone w odpowiednią żarówkę grzewczą. Żarówka grzewcza do terrarium spełnia dwie funkcje: funkcję utrzymania prawidłowej temperatury i funkcję stwarzania sztucznego podziału na noc i dzień, który jest niebagatelny dla zwierzęcia. Takie żarówki różnią się od standardowych żarówek, emitują światło UVA i UVB, które jest bezpieczne dla oczu i skóry zwierzęcia. Zależnie od gatunku dobierajmy żarówkę o różnych mocach promieniowania. W doborze odpowiedniej żarówki pomoże nam tabela gatunków, która wskazuje jakie docelowo powinno być oświetlenie w terrarium. Tylko tak skomponowane terrarium będzie odpowiednim dla zwierzęcia azylem, które zagwarantuje, że zwierze będzie prawidłowo się rozwijać, będzie zdrowe i nie będzie osowiałe. Dodatkowo trzeba pamiętać o prawidłowej izolacji wszelkich kabli i oświetlenia, tak żeby zwierzę nie miało możliwości naruszenia struktury tej izolacji i nie poraniło się. W stacjonarnych sklepach zoologicznych mamy czasem możliwość zakupu takiego oświetlenia, chociaż szerszy wybór najprawdopodobniej znajdziemy w internetowych sklepach z asortymentem dedykowanym hodowcom zwierząt egzotycznych i akwarystom. 

Żarówka grzewcza jako element wyposażania terrarium to podstawowy element, który trzeba zagwarantować zwierzęciu, by prawidłowo się rozwijało i było zdrowe. Taką żarówkę dobiera się do danego gatunku, po wcześniejszym uwzględnieniu cech jego środowiska naturalnego. Takie specjalistyczne wyposażanie można znaleźć w sklepach zoologicznych i akwarystycznych.