Główne zastosowania taśm odblaskowych

Od kilku lat kierowcy i właściciele samochodów dostawczych, mają obowiązek ich dodatkowego znakowania. Wynika to z faktu, że tego typu pojazdy nie są zbytnio widoczne na ulicach, szczególnie nocą. Do oznakowania zaleca się używania różnych odblaskowych elementów, które zwiększą widoczność samochodu ciężarowego również w czasie mgły czy silnych opadów.

Kiedy konieczne jest stosowanie taśm odblaskowych?

wysokiej jakości taśma odblaskowaWszystkie samochody dostawcze muszą być wyposażone w odpowiednie elementy znakujące. Jest to konieczne ze względu na to, że samochody te, są wyposażone w zbyt słabe oświetlenie biorąc pod uwagę ich znaczne rozmiary. Szczególnie jest to widoczne w przypadku naczep samochodów ciężarowych, wyposażonych w tylko dwa niewielkie, słabe źródła światłą. Dlatego też parę lat temu wprowadzono nowelizacje w prawie o ruchu drogowym, która nałożyła na właścicieli takich aut ich dodatkowego oznakowania. Znakowanie powinno się odbyć z wykorzystywaniem odblaskowych elementów, takich jak wysokiej jakości taśma odblaskowa czy tablica wyróżniająca. Tutaj warto podkreślić że nowelizacja prawa drogowego dokładnie opisuje, jakiego koloru taśmę należy użyć i  w jakich miejscach, oraz jakie cechy powinna ona posiadać. Niedopuszczalne jest więc oklejenie całego samochodu ciężarowego taśmą odblaskową w jednym kolorze, albo korzystając z przypadkowo wybranych kolorów, czy też tworzenia za pomocą taśmy jakiś napisów. Taśmy należy użyć do znakowania konturowego, dzięki którego już z daleka każdy kierowca będzie mógł zauważyć, że na drodze znajduje się samochód ciężarowy z przyczepą. Dozwolone jest jedynie wyklejanie za pomocą taśmy odblaskowej poziomych linii.  Ważne jest również, aby taśma odblaskowa do znakowania posiadała odpowiednie właściwości. Powinna ona odbija światło już z odległości kilkudziesięciu metrów, co więcej, powinna ona reagować także na rozproszone światło, także te padające pod dużym kątem. Kolejny ważny warunek, umożliwiający zastosowanie danej taśmy odblaskowej to jej odporność na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Taśma powinna się więc nie odklejać pod wpływem wilgoci, nie blaknąc, oraz nie tracić swoich właściwości odblaskowych na przykład w czasie ulewnego deszczu. Z tego też względu zaleca się stosowanie jedynie tych taśm odblaskowych, które zostały zabezpieczone wysokiej jakości impregnatem, które zachowają swoje właściwości przez kilka lat.

Samochody ciężarowe, a zwłaszcza ich naczepy, są słabo widoczne na drodze, szczególnie nocą. Dlatego też kierowcy takich samochodów  są prawnie zobowiązani do ich właściwego oznakowania. W tym celu warto wykorzystywać specjalne, odblaskowe taśmy, które bardzo korzystnie wpływają na widoczność na drodze.