Gdzie zrobić przegląd rejestracyjny samochodu?

Każdy samochód, który porusza się po polskich drogach musi mieć ważny aktualny przegląd techniczny wpisany do dowodu rejestracyjnego. Taki przegląd to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego. Drugą kwestią jest to, że jest to wymóg prawny. Za jego niedopełnienie grożą określone kary. O przeglądzie trzeba pamiętać, bo zawsze warto mieć pewność, że poruszamy się w pełni sprawnym samochodem. Dbamy w ten sposób o bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale również innych.

Kompleksowy przegląd robimy w stacji kontroli pojazdów

kopleksowe przeglądy rejestracyjne tarnówJakie terminy w zakresie przeglądów technicznych obowiązują polskich kierowców? Jeśli kupujemy nowy samochód z salonu to pierwszy przegląd rejestracyjny musimy wykonać po trzech latach od zarejestrowania pojazdu. Kolejny po dwóch latach a następne co roku. Wyjątkiem są nowe samochody z instalacją gazową, w których taki przegląd rejestracyjny wykonuje się co roku. W samochodach starszych niż pięcioletnie przegląd wykonuje się każdego roku. Kopleksowe przeglądy rejestracyjne Tarnów wykonuje się w okręgowych stacjach kontroli pojazdów, bo muszą one być wykonywane przez uprawnionych do tego diagnostów. Od kilku lat przeglądy wykonuje się wraz z wpisem do centralnej ewidencji pojazdów i kierowców. Dlatego nawet jeśli nie mamy przy sobie dowodu rejestracyjnego w trakcie policyjnej kontroli to i tak policjant będzie miał dokładny wgląd w dane o przeglądzie naszego samochodu. Ile kosztuje taki przegląd? W przypadku samochodów osobowych płaci się za niego dziewięćdziesiąt dziewięć złotych. Na koniec jeszcze warto poznać konsekwencje, jakie grożą nam za brak ważnego przeglądu. Tutaj wiele zależy od kontrolujących nas policjantów, ale na pewno taka kontrola skończy się mandatem i zabraniem dowodu rejestracyjnego a także skierowaniem pojazdu na przegląd z terminem na jego wykonanie wynoszącym siedem dni. Dla każdego kierowcy ważne badanie techniczne pojazdu powinno być priorytetem. Tym bardziej, że wymaga tego każda polisa ubezpieczeniowa. W przeciwnym wypadku na wypłatę odszkodowania raczej nie mamy co liczyć.

Bez względu na to ile lat ma nasz samochód to zawsze jego sprawność musi być potwierdzona przeglądem technicznym wpisanym do dowodu rejestracyjnego. Koszt przeglądu to niecałe sto złotych, a doświadczony diagnosta wskaże nam ewentualne elementy, które w najbliższym czasie mogą wymagać naprawy. Dbałość o terminowe wykonywanie przeglądów powinno brać się z naszej odpowiedzialności o siebie i osoby, które samochodem przewozimy a także o innych uczestników ruchu.