Funkcje mat pod panele podłogowe

Chcąc cieszyć się funkcjonalną i ładną podłogą wykonaną za pomocą paneli podłogowych należy odpowiednio przygotować podłogę, na której panele będą układane. Zastosowanie odpowiedniej technologii do jej wyrównania przyczyni się do komfortu jej późniejszego użytkowania. Najczęściej stosuje się specjalne maty wyrównujące pod panele, które poza tą funkcją posiadają jeszcze wiele innych zastosowań zwiększających końcowy efekt podłogi panelowej.

Mata pod panele podłogowe

maty pod panele podłogoweWykonane z odpowiednich materiałów maty oczywiście zapewniają co najważniejsze wyrównanie podłoża. Wszystkie mikro nierówności są niwelowane przez elastyczny materiał z jakiego wykonane są maty co daje nam na wyjściu bardzo równe podłoże. Taka równość zapewnia odpowiednie rozłożenie naprężenia pochodzącego z paneli podłogowych poprzez ich równomierne rozłożenie na podłodze. Gdyby nie stosować podkładów podłoga prawdopodobnie by skrzypiała i unosiła się lub uginała w niektórych sektorach. Każda opcja maty pod panele podłogowe ma inną grubość, którą należy dobrać w zależności od tego jak duże posiadamy nierówności. Maty pod panele pełnią również funkcje izolacji cieplnej. Podłoga umieszczona na macie jest dużo przyjemniejsza dla stóp, gdyż nie przewodzi zimna pochodzącego od betonowej posadzki. Gdybyśmy położyli panele bezpośrednio na beton to bardzo szybko by się okazało, że czulibyśmy się jakbyśmy chodzili po betonie. W tym miejscu warto wspomnieć, że w sytuacjach, gdzie przewodzenie ciepła jest pożądane, na przykład w przypadku ogrzewania podłogowego trzeba wybrać specjalne wersje maty pod panele podłogowe, która to ciepło jednak przewodzi. Zwykle realizowane jest to poprzez umieszczenie w niej odpowiednio gęsto otworów przepuszczających powietrze. Maty pełnią również doskonałą funkcje akustyczną, gdyż zmniejszają w sposób znaczący głośność całej podłogi poprzez przejmowanie i rozkładanie naprężenia pochodzącego od uderzających butów. Równie ważną rolę podczas stosowania paneli jest to, że zapewniają one poślizg podłodze wykonanej z paneli podłogowych. Jak wiadomo taka podłoga jest podłogą pływającą, która może się nieco przemieszczać rozkładając odpowiednio naprężenia poprzeczne, co jest wykonywane poprzez pozostawienie szczelin dylatacyjnych przy ścianach pomieszczenia.

Jak widać panele podłogowe to nie tylko kaprys, a realne korzyści wynikające nawet nie z jednej, a wielu cech które takie maty posiadają. Ich zastosowanie zapewni długą sprawność i wytrzymałość podłogi dzięki czemu unikniemy jej kosztownego remonty lub wymiany. Dodatkowymi korzyściami wynikającymi ze stosowania mat jest sam komfort jej użytkowania przejawiający się zmniejszonym hałasem, równością oraz ciepłem naszej podłogi.